Město Zlín je významným hráčem v oblasti vodárenství

AKTUALIZOVÁNO: Cena vody. Dokáže ji Zlín ovlivnit?

publikováno: 2.3.2017

Zlín – Bude možné snížit cenu vody ve Zlíně? Rozhodnout o tom můžou třeba nadcházející jednání, která povede město Zlín se společností Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), ve které je největším akcionářem, a soukromou firmou Moravská vodárenská, která má od VaK pronajatou vodárenskou infrastrukturu.

Město Zlín, které má ve VaK cca 47 procent akcií, tvorbu cen vody aktivně ovlivňuje už několik let. „Maximem našeho úsilí bylo zastavení růstu ceny vody, ta se už pět let prakticky nemění, respektive pouze o desetihaléře. Což je ovšem dáno inflací, kterou nemůžeme ovlivnit a která se vždy do ceny vody promítá,“ konstatoval náměstek primátora Patrik Kamas.

Situace ve vodárenství je nyní ve zcela nové pozici. Vrchní soud v Olomouci rozhodl o neplatnosti valné hromady VaK Zlín z roku 2004, na které došlo k odhlasování smlouvy o prodeji části VaK společnosti Jižní vodárenská (dnes Moravská vodárenská). „Uvidíme, jaké nám to otevře možnosti, i směrem k ceně vody na příští rok a výše investic do infrastruktury,“ uvedl primátor Miroslav Adámek.

Na cenu vodu má vliv celá řada faktorů. Její výši ovlivňuje svými směrnicemi Ministerstvo financí ČR, promítají se do ní investice, náklady na přípravu a dopravu vody do vodovodních řádů, zásadní jsou také každoroční jednání mezi Moravskou vodárenskou a VaK Zlín – jehož postoje a postupy ovlivňují akcionáři, tedy především města a obce. Specifikou Zlínska je i tzv. solidární vodné a stočné, což značí, že za vodu se platí ve městech a obcích stejně, bez ohledu na náklady v daném místě. V letošním roce se platí na Zlínsku za 1 000 litrů vody 86,71 Kč včetně DPH. Za svou denní spotřebu, která je cca 90 litrů, zaplatí každý odběratel asi 7 Kč.

Přesné je i rozdělení zisků, které z prodeje vody jsou. Hned 41 procent inkasuje stát. Významný příjem má také Moravská vodárenská, ten se však v posledních letech snižuje. "Podařilo se nám totiž „zmrazit“ ceny vody a prosadit vyšší investice,“ vysvětlil Miroslav Adámek a dodal, že zatímco v roce 2010 byl zisk Moravské Vodárenské téměř 84 a půl milionu Kč, loni už to bylo necelých 33 a půl milionu Kč. Naopak rostou zisky VaK Zlín. Jestliže v roce 2010 měl zisk cca 23 milionů Kč, loni to bylo už 45 a půl milionu Kč. Více v příloze.

Celkově – za posledních 12 let – VaK Zlin investoval do svého majetku miliardu 136 milionů Kč. Výsledkem je, že čtvrtina vodovodního potrubí v jeho majetku je zcela nová.

Vodárenství na Zlínsku funguje na základě tzv. provozního modelu. Jeho podstatou je to, že VaK prodal veškerý mobiliář společnosti Moravská vodárenská, která je dceřinou společností nadnárodního koncernu Veolia. Do ní přešla i většina zaměstnanců. VaK si ponechal nemovitosti, které pronajal na 30 let Moravské vodárenské. Protože tato smlouva může být v důsledku rozhodnutí Vrchního soudu neplatná, musí se posoudit jak její neplatnost, tak provázanost se smlouvou o nájmu a provozování infrastruktury.

Tzv. provozní model je v ČR nejrozšířenějším. Naopak, pouze jedno procento vodáren si samy provozují města a obce.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 11144

Dokumenty ke stažení

.pdf Vývoj příjmů VaK a MOVO 18,51 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '19»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)