Bartošova čtvrť

Úřední hodiny v místní části Bartošova čtvrť
Pracovníci na údržbu (tzv. cestáři)
Vývěsní skříňky
Plán zimní údržby
Veřejná setkání s občany

Informace o místní části

Orientační mapa Bartošova čtvrť

Místní část Bartošova čtvrť se nachází na východním okraji města Zlína. Jižní hranici tvoří trať Zlín – Vizovice. Ze severu je čtvrť oddělena řekou Dřevnicí a ze západu Dopravní společností Zlín – Otrokovice, s. r. o. Žije zde 1 854 obyvatel.

Z historických pramenů se o počátcích Bartošovy čtvrti dovídáme, že se k východnímu okraji zlínského katastru intenzivní baťovská výstavba přibližovala už ve 20. letech 20. století. Bylo zde zřízeno letiště (1924) a naproti němu přes řeku nemocnice (1927), k letišti se rychle blížily domky čtvrti Podvesné. V další etapě od počátku 50. let odtud městská zástavba postupovala dále východním směrem.

S tradicí zlínské architektury z červených cihel ladily dvě novostavby školních budov (1952, 1958) od architekta Drofy, vedle škol přibylo nové letní koupaliště nazývané "Zelené". Novostavba městského dopravního podniku (1956) od architekta Plesníka také ještě svým způsobem ctila "cihlovou" architekturu, avšak vzápětí už opodál začala vládnout panelová stavební technologie - začalo budování Bartošovy čtvrti. Projekt výstavby nového sídliště překročil za školami a koupalištěm přes Jaroslavický potok a vstoupil na území mezi Dřevnicí a železnicí. Nejprve tu byl r. 1957 zbudován montovaný dům (typ G 57), jiný experimentální dům (G 59) byl dokončen r. 1960, a přitom postupovala hromadná výstavba velkých panelových domů. Mezi r. 1958 a 1962 zde vyrostla Bartošova čtvrť jako první velké panelové sídliště ve Zlíně.

Do roku 1961 bylo postaveno 19 domů (tzv. stará Bartošova čtvrť). Jedná se převážně o 3 – 4 podlažní řadové domy. Pouze jeden dům je 6-ti podlažní, jedná se o tzv. Včelín. Ze stejného období pochází i zděný bytový dům s prodejnou potravin a výměníkovou stanicí či budova mateřské školky a jeslí. S desetiletým časovým odstupem a použitím odlišného způsobu výstavby bylo postaveno jedenáct 4 až 5-ti podlažních řadových a bodových domů. Na straně východní ohraničuje Bartošovu čtvrť zděný dům, který je protikladem k okolní panelové zástavbě, neboť je ukončen atypickou střechou. Na ulici Broučkova byl postaven Dům s pečovatelskou službou s 37 byty. V těsné blízkosti je také situován Domov s chráněných bydlením se 106 převážně jednopokojovými byty. Dále byla v letech 1994 – 1995 postavena Střední zdravotnická škola a v její blízkosti bylo vybudováno ubytování pro studenty.

1. Památky

2. Kultura, vzdělávání

Sportovní využití a volný čas
Spolky a organizace, místní tradice

Služby

3. Doprava

4. Vodovod, kanalizace, plynofikace, elektrifikace

5. Pojmenování ulic

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '21»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)