img-20181018-100647.jpg

Blíží se období výsadby stromů. Přibude jich více než sto osmdesát

publikováno: 15.9.2020

Zlín - Podzim je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu stromů a Odbor městské zeleně se také na toto období již připravuje. V rámci náhradní výsadby za pokácené dřeviny a také v rámci doplnění stromového patra ve městě, se tak plánuje vysadit v různých lokalitách 110 tzv. alejových stromů. Kde to stanovištní podmínky dovolují, preferuje OMZ velkokorunné stromy. Kde jsou podmínky omezené, jsou vysazovány stromy malokorunné, sloupovité či keře na kmínku.

Půjde o druhově pestrý sortiment od buků, dubů, javorů, habrů až přes okrasné třešně či jabloně. Nebudou chybět ani jehličnany jako jedle, borovice či modříny. Půjde o výsadby napříč celým městem. Doplněná bude výsadba v parcích, v místních částech či na řadě ulic sídliště Jižní Svahy jako např. ul. Okružní, Budovatelská nebo Křiby. 

Další výraznou výsadbu plánuje Odbor městské zeleně v prostoru Gahurova prospektu, kde půjde o náhradu za stromy z nutného kácení v roce 2018. Zde došlo k pokácení celkem 48 kusů neperspektivních dřevin, které vykazovaly zdravotní problémy, byly napadeny kůrovcem, eventuálně se ve čtyřech případech jednalo o kompoziční záměr z důvodu otevření průhledu na Památník T. Bati. Po dohodě s Národním památkovým ústavem Kroměříž Odbor městské zeleně navrhl vyšší počet náhradních výsadeb v počtu 57 kusů, s čímž Odbor životního prostředí a zemědělství souhlasil.

„Protože se jedná o parkový prostor v bezprostředním okolí kulturní památky Památník T. Bati, musel tuto výsadbu schválit také Národní památkový ústav v Kroměříži. Postupně jsme museli s kolegy z památkového ústavu vyladit sortiment těchto výsadeb. Vycházeli jsme z dobových fotografií, ale i postupných dosadeb z 60. let. Pouze původní koncept, střídání několika málo taxonů (podobných druhů) a tvarová a barevná rozmanitost může zajistit uchování památkových hodnot Gahurova prospektu jako celku v dlouhodobém horizontu,“ vysvětlil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast městské zeleně.

K obnově prospektu byly vybrány dřeviny jako sloupovitý javor, habr, borovice lesní i černá, vrba převislá, okrasná jabloň či třešeň a další.

S výsadbou stromů souvisí také aktualizace jejich zdravotních posudků ve vybraných lokalitách města. I díky projektu Stromy pod kontrolou má město i veřejnost přehled o takřka každém stromě v péče města Zlína. V systému je zaneseno více než 10 tisíc stromů a letos na podzim je nutné provést inventarizaci dřevin na nových plochách a revizi již dříve hodnocených stromů. Hodnotit dřeviny se budou např. v lokalitách jako Valachův žleb, Centrální park, Podlesí, Zelinova, Křiby a mnoha dalších. V tomto případě dojde k hodnocení cca 1200 stromů. Revize starších posudků pak čeká na cca 2500 stromů.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1399


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '21»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)