Alenka Panáková převzala cenu pro Společenství vdov a vdovců

Cena Senior roku 2019 putovala do Zlína

publikováno: 18.10.2019

Zlín – V sedmém ročníku projektu SenSen Senior roku 2019 bodoval zlínský spolek Společenství vdov a vdovců. Umístil se na prvním místě v jedné ze tří kategorií a obdržel titul Nejlepší klub roku.

Cenu Senior roku vyhlásila v roce 2019 už posedmé v rámci  projektu SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. Letos nezávislá porota vybírala z celkem 104 nominací. Přestože jednotlivé nominace navrhovaly spíše právnické osoby, Společenství vdov a vdovců navrhl na ocenění osobně náměstek primátora statutárního města Zlína Aleš Dufek. Zaujala ho aktivní činnost spolku, jehož cílem je vytváření společenství osamělých lidí, pěstování mezilidských vztahů a podpora těm, kteří ztratili své blízké.

Společenství vdov a vdovců pomáhá už osm let všem, kteří přišli o životního partnera a ocitli se tak v těžké situaci. Jeho členové se vzájemně motivují a společně se učí v životě hledat i nějaké pozitivní věci. Vedení spolku nejenže připravuje pro vdovy a vdovce spoustu aktivit, přednášek, ale také nabízí osobní přístup, pomoc či radu ve chvílích, kdy člověk ztrácí chuť do života a prožívá smutek,“ popsal důvod pro nominaci právě tohoto klubu náměstek primátora Aleš Dufek.

„Samota je podle Matky Terezy tou nejhorší nemocí na světě,“ připomněla slova světice předsedkyně Společenství vdov a vdovců a zároveň jeho zakladatelka Alenka Panáková. Sama může tento názor potvrdit i z vlastní zkušenosti. Práce pro ostatní a založení spolku byla pro ni zprvu terapií zapomnění a touhou nezůstávat se svou bolestí sama. Díky pomoci druhým se pomalu vyrovnávala s vlastní rodinnou tragédií. To když přišla o dceru a zanedlouho i o manžela. Cenu a titul pro spolek převzala s pokorou a vděkem a neopomněla vzkázat poděkování:

„Přiznám se, že jsem 1. místo, vzhledem k počtu nominovaných,  vůbec nečekala, O to větší prožíváme všichni hlubokou vděčnost. Vděčnost především panu náměstku Aleši Dufkovi za jeho návrh na ocenění. Je vyjádřením jeho vztahu ke starším a osamělým lidem. Velké poděkování patří i krajské radní paní Michaele Bláhové a Centru pro rodinu v Olomouci, kteří k nominaci přidali své reference. Potěšila nás i pochvala pana profesora Pavla Pafka, který byl letos v tomto projektu uveden do síně slávy“.

Ve své řeči se Alenka Panáková také svěřila, jaký význam pro spolek získaná cena má a k čemu je motivuje.

 „Ocenění je uznáním všeho, čím se zvláště vedení spolku, snaží sloužit potřebným. Je ale i výzvou a velkým závazkem. Toho si budeme vědomi při přípravě všech akcí, na které zveme další osamělé. Velice vítaná je pro nás také podpora veřejnosti,“ dodala.

Cílem Ceny Senior roku je podpora seniorů jako významné části naší společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů a počinů. Ocenění má inspirovat seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. Výběr oceněných a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů.

Více informací o spolku Společenství vdov a vdovců je na webu www.vdovyavdovci.cz

 

 

 

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 995

Další fotografie

Z vyhlášení Senior roku 2019 (autor: Alenka Panáková s prof. Pavlem Pafkem) Cena Senior roku 2019 patří zlínskému spolku

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)