Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu - Frantisek Makeš, nositel ceny Gratias agit .jpg

Cenu města Zlína získal František Makeš

publikováno: 13.2.2020

Zlín – Zlínští zastupitelé rozhodli o udělení Ceny města Zlína za rok 2019. Jejím novým nositelem se stal český malíř, restaurátor a chemik František Makeš. Cenu získal za celoživotní přínos pro zachování evropského kulturního dědictví.

František Makeš je jedním z významných rodáků, který proslavil Zlín po celém světě. Díky své práci si cenu zaslouží. Těšíme se na osobní setkání,“ vzkázal náměstek primátora města Zlína Miroslav Adámek.

Cena města Zlína za rok 2019 bude Františku Makešovi slavnostně předána v předvečer dne narození Tomáše Bati – 2. dubna – v obřadní síni zlínské radnice.

František Makeš se narodil 9.12.1931 ve Zlíně. Při studiu na pražské Akademii výtvarných umění se dostal do laboratoří Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde poznával různé chemické postupy, které by mohly být využity v restaurátorské práci. Setkal se zde i s profesorem Heyrovským a polarografií a rozhodl se pro další studia, která by mu umožnila širší využití vědy v restaurátorské činnosti. V první polovině 60. let 20. století se podílel na restaurování souborů obrazů Obrazárny Pražského hradu. Výsledky této práce získaly pro pražskou restaurátorskou školu mezinárodní uznání. V roce 1968 odjel František Makeš pracovat do Švédska. Dále studoval na Göteborské univerzitě a jeho disertace o enzymatických reakcích na uměleckých dílech vzbudila mezinárodní ohlas. Současně pracoval jako hlavní konzervátor švédských královských sbírek na zámku Skokloster. Jeho nejznámější restaurátorskou prací je Arcimboldův portrét císaře Rudolfa II. Mimořádné jsou zásluhy dr. Makeše o využití nových metod při odhalování falzifikátů.

Získal dva biochemické patenty – odstraňování plísní a enzymatické reakce, jejichž pomocí se mu podařilo odhalit mnoho padělků významných světových malířů.

Od roku 1989 se František Makeš pravidelně vrací do České republiky i do Zlína, přednáší o svých výzkumech, přibližuje unikátní restaurátorské techniky a vystavuje vlastní obrazy. V poslední době přednáší o své nové metodě, tzv. „enzymatické konsolidaci“, na kterou získal patent, jenž věnoval České republice.

V roce 2005 mu byla udělena cena Gratias agit a o rok později byl vyznamenán švédským králem za významný a trvalý přínos pro zachování uměleckých děl, především umělecké sbírky ve švédském zámku Skokloster. Za svůj život restauroval mnohá jiná díla patřící k pokladům světového kulturního dědictví. Ve Švédsku byl 25 let hlavním konzervátorem a restaurátorem švédských královských sbírek. František Makeš žije ve Švédsku, trvalé bydliště má ale stále ve Zlíně.

Cenu města Zlína za rok 2018 získala architektka Eva Jiřičná.

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 1873


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«březen '20»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)