Tříkráloví koledníci

Do ulic vyrazí koledníci

publikováno: 4.1.2017

Zlín – Začala největší sbírka v zemi. Tříkrálová sbírka 2017 vyvrcholí ve Zlíně a jeho místních částech v sobotu 7. ledna.

Tří- až čtyřčlenné skupinky dětských koledníků budou navštěvovat domácnosti v doprovodu vedoucího staršího 15 let. Lidem popřejí šťastný nový rok, zazpívají koledu a dveře opatří nápisem C†M†B†2017, Christus mansionem benedikat – Kristus ať žehná tomuto příbytku. Finanční příspěvky dárců budou vybírat do zapečetěné pokladničky s logem Charity ČR.

Kasička musí být označena logem, opatřena razítkem obce i zlínské Charity a číslem, které je totožné s tím, jež je uvedeno na tzv. průkazce vedoucího skupinky. Pokud tomu tak není, může se veřejnost obrátit na policii, která situaci prověří,“upozornila koordinátorka sbírky Pavla Romaňáková.

V případě, že koledníci nestihnou do některé domácnosti dorazit a lidé chtějí přesto sbírku podpořit, mají další dvě možnosti.

Příspěvky lze zaslat i na samostatný tříkrálový sbírkový účet 66008822/0800, variabilní symbol 777, nebo formou dárcovské SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč u všech telefonních operátorů. Charita z každé DMS zprávy obdrží částku 28,50 Kč,“sdělila Pavla Romaňáková.

V rámci tradiční sbírky se každoročně koná i doprovodný program – Tříkrálové putování městem a Tříkrálový festival.

V pátek 6. ledna v 16 hodin vyrazí od kostela svatého Filipa a Jakuba průvod králů Kašpara, Melichara a Baltazara na náměstí Míru. Živý betlém s biblickým příběhem O narození Ježíška nabídnou herci ze zlínské farnosti o půlhodinu později. O symbolické ukončení vánočního času ve Zlíně se postará primátor města Miroslav Adámek, který v 17 hodin zhasne světla na vánočním stromu před radnicí.

Následující den, v sobotu 7. ledna, se před kostelem na Jižních Svazích uskuteční Tříkrálový festival s moravskou zabíjačkou. Ten nabídne od deváté hodiny ranní nejen zábavu s hudbou, ale i prodej punče, tradičních masných výrobků a teplé ovarové polévky.

Těm, kteří se rozhodnou hned na místě okoštovat „prdelačku“, ji podají osobnosti města z různých oborů. Kdo může, zaplatí za ni příspěvkem do tříkrálové kasičky. Sbírka je pro nás důležitým zdrojem příjmů především pro tzv. přímou pomoc, díky níž jsme schopni podpořit rodiny, třeba zakoupením invalidního vozíku,“vysvětlil ředitel Charity ve Zlíně Vlastimil Vajďák.

V loňském roce koledníci ve zlínském a vizovickém děkanátu vytvořili celkem 326 skupinek ve 4 městech a 43 obcích. Výnos sbírky činil 1 827 991 Kč. Na projekty Charity Zlín bylo přiděleno 1 086 751,72 Kč včetně výnosu DMS a poštovních poukázek.

Tříkrálová sbírka navázala na počátku nového tisíciletí na starou lidovou kolednickou tradici a od té doby každoročně koledují malí králové do zapečetěných pokladniček ve prospěch lidí, kteří si sami pomoci nedokážou, ať už kvůli stáří, nemoci, hendikepu, či sociální situaci.

Více o sbírce na www.zlin.charita.cz, www.facebook.com/CharitaZlin

 

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 11681

Další fotografie

Pozvánka na festival Pozvánka Koledníci roku 2016 v kostele sv. Filipa a Jakuba

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«říjen '21»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)