Tomáš Baťa

Hodný kapitalista Tomáš Baťa

publikováno: 24.4.2019

Zlín - Baťa – první globalista, tak označil v názvu svého nového filmu význačnou postavu české historie dokumentarista Peter Kerekes. Vyučený obuvník, levicově smýšlející obchodník a zakladatel nových měst, život Tomáše Bati byl navíc plný zvratů přelomu 19. a 20. století. V provinčním Zlíně realizoval syn ševce svůj americký sen. KineDok připravil premiéru filmu Baťa – první globalista rovnou na dvou místech, a to 2. května v multikině Golden Apple ve Zlíně a o den později v Kině Lucerna. Dokument je koprodukcí České televize a francouzko-německé televizní stanice ARTE. Vznikl do prime-time vysílacího okna Documania, v rámci kterého společnost ARTE uvedla i český dokument Život podle Václava Havla realizovaný k 25. výročí Sametové revoluce a pro okno Dokumentární nebe v prime-time programu ČT2.

Režisér Peter Kerekes se rozhodl jít po stopách Baťových bot na jejich samotný počátek, do ševcovské dílny, kam se Tomáš Baťa uchýlil po svém prvním a posledním bankrotu. Usedl tehdy za verpánek a učil se řemeslu, které mu předal otec. Práce se stala jeho životem. Posléze, už jako velkopodnikatel, proslul péčí o své zaměstnance. Stavěl pro ně moderně vybavené domky, internátní školy i nemocnice. Zavedl originální metody řízení výroby i obchodu, včetně motivace svých zaměstnanců. Tomáš Baťa v Československu realizoval americký sen, nevyvážel pouze boty, ale rovnou továrny a navíc zakládal nová města. Značka Baťa se tak stala globálním jevem. Dokumentární film Petera Kerekese mapuje vzestup malého podnikatele ze Zlína ve velkopodnikatele s několika továrnami po celém světě, díky kterému se Československo stalo v jednu dobu největším vývozcem kožené obuvi vůbec.

Peter Kerekes se však rozhodl své mapování historie rozšířit o současný prvek, když ve světě hledal další možné „Bati‟. Sám režisér o svém filmu říká: Tomáša Baťu nepoznáme ako človeka, ale ako značku. Na štyroch kontinentoch sme hľadali malých baťov - ľudí, ktorí sú dnes v rovnakej situácii, ako bol Tomáš Baťa pred sto rokmi. Film nestavia pomník, ale je vtipnou polemikou o možnostiach utopickeho kapitalizmu.

Premiéru bude mít film rovnou dvakrát. Co by byl dnešní Zlín bez osobnosti Tomáše Bati? První premiéra tedy proběhne 2. května v multikině Golden Apple ve Zlíně od 20.00 a druhá o den později 3. května ve stejný čas v Kině Lucerna v Praze.

 

TZ KineDok

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 463

Dokumenty ke stažení

.pdf plakát 1689,01 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '19»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)