Další kola míří ze Zlína do Gambie.jpg

Lidé opět pomohli. Ke školákům v Gambii míří 144 bicyklů

publikováno: 21.4.2017

Zlín – 83 kol na náměstí Míru, 61 na Jižních Svazích. Celkem 144 kol – a k nim osm cyklistických helem – darovali lidé ve Zlíně v rámci dalšího ročníku akce Kola pro Afriku, který byl součástí programu Dne Země.

„Všem dárcům děkujeme, i přes velmi chladné počasí přišli podpořit dobrou věc. Bicykly budou předány obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku, která zajistí jejich opravu, převoz a předání dětem v Gambii. Zároveň je vyškolí v základech jejich údržby,“ sdělil radní Josef Novák, který projekt dlouhodobě podporuje.

„Spousta lidí přicházela téměř s ostychem, zda vůbec mohou darovat kola, která jsou ve špatném stavu, jsou nepojízdná, zastaralá, ba i historická. Ale sbírka nemá žádná omezení, co se funkčnosti kol týče, mohou být v jakémkoliv stavu. Jedni dárci dokonce přivezli prastará kola právě snesená z půdy, na kterých se učily jezdit celé generace jejich předků,“ prozradila Magdaléna Vandíková z oddělení koordinace projektů magistrátu.

O největší překvapení se však postarali žáci ze základní školy Okružní, kteří najednou přivezli téměř dvacítku kol. Ve Zlíně se určitě jedná o rekordní počet kol darovaných od jedné organizace.

Darovaná kola pomáhají dětem v Gambii dostat se do škol na vyučování, většina z nich totiž od nich bydlí daleko. „Běžně musí pěšky chodit do škol i tři hodiny. Na kolech se tento čas pochopitelně výrazně zkrátí,“ konstatoval Martin Habuda, cyklokoordinátor zlínské radnice, která se podílí na organizaci akce.

Darování kol pro školáky v africké Gambii už má ve Zlíně tradici. A také velký ohlas. Třeba v roce 2015 Zlíňané věnovali během jediného dne 329 bicyklů a velmi pravděpodobně vytvořili celorepublikový rekord v této iniciativě.

Další informace k projektu naleznete na www.kolaproafriku.cz.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 2931


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '18»
PÚSČPSN
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Aukro Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky