Hustota inženýrských sítí v lokalitě Družstevní je vysoká.jpg

Město odpoví na petici proti kácení stromů na Družstevní

publikováno: 15.2.2017

Zlín - „Stromy nekácíme, protože nás to baví, ale protože je to nutné,“. Tímto jedním souvětím by se dal stručně charakterizovat vztah města Zlína k někdy nevyhnutelnému kácení vrostlých stromů ve městě. Rada města aktuálně projednala petici některých obyvatel ulice Družstevní, kde má dojít ke skácení deseti stromů.

„O kácení stromů se nerozhoduje od stolu. Máme k dispozici nezávislé odborné posudky, které hodnotí zdravotní stav těchto konkrétních stromů negativně. Důvodem ke kácení je nejčastěji nebezpečná infekce kmene, nebo kořenů, nebo špatné postavení kosterních větví (tlakové vidlice). Řada chorob a vad není na první pohled viditelná, odhalí se detailní prohlídkou nebo přístrojovým testem,“ vysvětlil Václav Krátký z Odboru městské zeleně. Na některé stromy je navíc potřeba být přísnější a to s ohledem na možná rizika. Stromy na Družstevní, které se mají kácet, jsou v lokalitě, kudy projdou denně stovky lidí. Navíc v případě pádu zde reálně hrozí nemalá škoda na městském i soukromém majetku. Musí se na ně tedy pohlížet přísněji, než na stromy ve volném terénu.

„Dokud máme zodpovědnost za životy a majetek města i občanů, nemůžeme nic podcenit. Chápeme, že každé kácení vyvolává emoce. I nám je vzrostlých stromů líto. Není však naší vinou, že se dříve sázely stromy nekoncepčně a bez rozumu a že některé tyto stromy dnes ohrožují i funkčnost inženýrských sítí.“ uvedl Bedřich Landsfeld, náměstek primátora, který má městskou zeleň v kompetenci.

Vedení vody, kanalizace, plynu, elektřiny, telefonu či internetu. To vše se v podzemí proplétá mezi kořenovými systémy stromů a je i důvodem, proč někdy nelze náhradní výsadbu provést na stejném místě. I tak náhradní výsadba v případě ulice Družstevní počítá v téže lokalitě s vysazením devíti stromů a více než tisíce kusů křovin.

„U inženýrských sítí existují ochranná pásma, která se dříve příliš nedodržovala, ale která dnes musíme ctít. Za každý skácený strom je provedena náhradní výsadba,“ doplnil Václav Krátký.

V posledních dnech navíc přišla radnici z téže ulice i žádost zcela opačná. Další lidé naopak v lokalitě kácení požadují. Stále však ve Zlíně platí, že více stromů se vysadí, než pokácí.

 

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 4105

Další fotografie

Test sondy. Modrá a červená barva značí mrtvé dřevo.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červen '18»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Aukro Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky