bydlime--vystava.jpg

Město zve na výstavu: Bydlíme! Život, plánování, stěhování

publikováno: 24.4.2019

Zlín – Městský Odbor kultury a památkové péči pořádá výstavu Bydlíme! Život, plánování stěhování. Místem konání je zlínský zámek a její začátek uvede 29. dubna v 18 hodin vernisáž. Výstava avizuje blížící se kulaté výročí doložené existence města Zlína.

Výstava je uspořádána jako předzvěst oslav sedmistého výročí první písemné zmínky o Zlíně v roce 2022. Její námět i provedení vystihuje zásadní roli, kterou bydlení, potažmo místo k žití, pro člověka v životě má. Tato výstava bude určitě zajímat každého Zlíňáka; zvu vás, přijďte!“ vzkázal náměstek primátora města Zlína Miroslav Adámek.

Tvůrci výstavy Bydlíme! Život, plánování, stěhování čerpali ze zlínského prostředí, ve kterém se objevují nejrůznější formy bydlení – od standardních rodinných domů, přes experimentální bytové domy, ceněnápanelová sídliště i výstavní prvorepublikové vilové bydlení.

„Výstava nezastírá svou prvotní inspiraci historií výstavby baťovských residenční čtvrtí Zlína. V 19. století se v Evropě objevila první průmyslová města, která se záhy začala potýkat s nedostatkem kapacit pro rychle rostoucí počty obyvatel. Během dalšího vývoje se pak ustavily městské a podnikové politiky péče o obyvatelstvo a zaměstnance, formou zajištění základních potřeb a služeb,“ sdělila Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína.

Návštěvníci v zámeckém sále ale neuvidí další sérii fotografií a modelů domů, bytů a jejich vybavení. Konkrétní pojetí výstavy představuje lidské příběhy čerpané ze zkušeností obyvatel našeho města. Sedm fiktivních obyvatel zde bude vyprávět svůj životní příběh a to, jak je bydlení ovlivnilo. Tuto individuální rovinu bude doplňovat širší zlínský, republikový i mezinárodní kontext. Stylizovaný graf například ukáže, jak se proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení v průběhu 20. století.

„Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme v tomto smyslu chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální. Rozsáhlé kolonie rodinných domů byly v době svého vzniku ojedinělým jevem a zůstaly jím dodnes. Ve Zlíně ale také vznikaly první panelové domy, některé jako pokusné prototypy,“ uvedla kurátorka výstavy Barbora Vacková  a dodala: „Konečně Zlín je  také místem stavby jednoho ze dvou českých kolektivních domů.“

Pro zájemce o hlubší prozkoumání tématu bude součástí expozice čítárna s dobovými dokumenty, pro děti pak herna, ve které si budou moci postavit vlastní město. Výstavu trvající do konce srpna doplní doprovodný program přednášek o zlínském bydlení a s ním souvisejících tématech.

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 465

Další fotografie

bydlime-.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '19»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)