nestabilní jasany hrozí pádem.jpg

Nemocné a nebezpečné jasany nahradí u cyklostezky odolné druhy stromů

publikováno: 19.2.2018

Zlín - U cyklostezky ve směru na Kostelec probíhá již nějaký čas kácení jasanů. Jedná se o aktivitu Lesů ČR, které jsou správcem pozemků, na nichž jasany stojí. Důvodem je napadení naprosté většiny jasanů houbou Chalaria fraxineam, která způsobuje rychlé odumírání stromů.

„Jedná se o velký celoevropský problém, kdy dochází k rychlému chřadnutí a odumírání jasanů, v posledních letech vzhledem k rozšíření patogenu velice intenzívnímu. Přitom jasany dosud platily za bezproblémové dřeviny k pěstování, a proto se v minulosti hojně vysazovaly u vodních toků, hlavně v krajině, ale patří i mezi nejrozšířenější dřeviny v našich lesích,“ konstatovala Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí zlínského magistrátu.

Poškození stromu může dosahovat 80 - 90 % objemu koruny a strom nakonec odumírá. U mladých jedinců může mít velice rychlý průběh - do jednoho roku. Ochrana nebo obrana proti této chorobě není v současné době možná.

Vzhledem k výše uvedenému a exponované lokalitě kde je v dopadové vzdálenosti velký pohyb osob, přistoupil investor Lesy ČR k celkové obnově porostu. V současné době je řešena II. etapa - celková obnova břehového porostu, tj. odstranění zbylých dřevin v nevyhovujícím zdravotním stavu a následná náhradní výsadba. Celkem se jedná o 120 dřevin o obvodu kmene větším než 80 cm. U cca 15 ks stromů budou ponechány vysoké pařezy (1 m), které zastanou funkci tzv. loggerů – broukovišť.

Břehový porost bude kompletně obnoven. Z velké části bude využit stávající podrost pod jasany, který dostane prostor se uplatnit i ve stromovém patře. Výsadba bude provedena jako jednořadá. Jako náhrada za kácený porost zde bude umístěno 57 ks sazenic keřů a 108 ks sazenic stromů. Kosterní dřeviny u cyklostezky bude tvořit lípa malolistá v širokém sponu, dále budou vysazeny např. javor babyka, dub letní, třešeň ptačí, jeřáb ptačí a do keřového patra např. svída, brslen, líska, krušina a další tak, aby vznikl stabilní, druhově bohatý břehový porost.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1657

Další fotografie

img-2217.jpg mapa-kaceni.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«březen '19»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky