NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019

NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019: „100 let dobrodružství, odvahy a poznání“

publikováno: 15.4.2019

Zlín - Piranhafilm a město Zlín pořádají XXIII. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019. jeho mottem je  „100 let dobrodružství, odvahy a poznání.“

Festival se uskuteční od  15. – 30. dubna ve Zlíně.

Program:

Pondělí 15. dubna:

17.30 hodin Alternativa – kulturní institut   

Zdeněk Thoma – Kouzlo japonských zahrad

Japonské zahrady nejsou pouhým napodobením přírody, ale jejím živým obrazem prostoupeným tvůrčí vizí. Mají všechny znaky uměleckého díla. Cesta k dokonalosti výrazu, které japonské zahrady dosáhly, byla dlouhá a nesnadná. Jak řekl v 16. století estét Sóami – prostřednictvím nejprostších věcí postihnout tajemství přírody a jejího vzniku. To znamená, že ovládneme-li umění, jak zacházet s kameny, vodou a rostlinami, můžeme i v malém zahradním jezírku spatřit záblesk nekonečnosti mořské hladiny a z balvanu porostlého mechem na nás dýchne majestát hor.

Beseda se Zdeňkem Thomou, držitelem festivalové Ceny Kantuta. V létě 2017 mu udělil japonský císař řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky za dlouholetou propagaci japonské kultury v České republice a za významný přínos k rozvoji přátelských vztahů mezi Japonskem a ČR.

20.00 hodin Alternativa – kulturní institut 

Miloň Čepelka – Kolik třešní, tolik višní aneb psal i Jára Cimrman japonské haiku?

Nesmrtelnou hlášku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje zná snad každý a stejně tak asi každý zná Miloně Čepelku jako nezaměnitelného herce Divadla Járy Cimrmana. Miloň je ovšem taky literát a autor několika básnických sbírek včetně japonských haiku. Tenhle večer bude skutečně nezapomenutelný! A možná přijde i Uko Ješita. Mimořádná beseda s mimořádnou osobností!

(Jednotné vstupné 120 Kč, předprodej od 1. dubna v Městském informačním a turistickém středisku)

Úterý 16. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

Japonsko v dokumentech Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky

Hanzelka se Zikmundem strávili v roce 1963 sedm měsíců v Japonsku a považovali tuto zemi za nejzajímavější ze všech sedmdesáti šesti, kterými projížděli. I zde pořizovali rozhlasové reportáže, psali články a točili dokumentární filmy.

Krátké filmy Zikmunda a Hanzelky jsou důležitým historickým dokumentem: zachycují Japonsko v době, kdy ještě nezaskočilo svět svým vyspělým technickým rozvojem – teprve se chystala olympiáda v Tokiu, stavěly se velkoryse projektované dálnice, superexpresy Šinkansen řítící se rychlostí až 250 km za hodinu jezdily zatím ve zkušebním provozu. O rok později už svět musel počítat se skutečností, že země zničená válkou roste ve velmoc. Zdeněk Thoma pro Cestovatelský biograf vybral osm nejzajímavějších černobílých filmů, kterými si zároveň připomeneme 60 let od startu na asijskou cestu H+Z.

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut 

Vladimír Váchal – Írán není arabská země

Islámská republika Írán bývá neprávem považována za zemi, kde snad zuří válka nebo kde projít se po ulici je nanejvýš nebezpečné. Přijďte se podívat na přednášku Vladimíra Váchala a společně tak poznat, jaký Írán ve skutečnosti je. Kdysi stará Persie je dnes nádhernou zemí s nezměrným kulturním bohatstvím. Stavby, které sahají do naší historie přes více než dvě tisíciletí, nejsou ničím ojedinělým. Mešity z dob slavných dynastií se tyčí nejen v architektonickém klenotu, kterým je město Esfahán, ale i v mnoha dalších částech této slávou opředené země. Nejkrásnější ale je přístup místních lidí k zahraničním návštěvníkům a jejich nezměrná pohostinnost. Nebojte se poznat Írán a nechte se okouzlit šarmem Íránců, který vám vyrazí dech. Pro milovníky přírody pak Írán nabízí vše. Od vysokých hřebenů hor po rozsáhlé písečné a solné pouště. V Perském zálivu se leskne modrá hladina moře a okolí Kaspického moře je zas poseto políčky místních zemědělců. V neposlední řadě je pak třeba připomenout, že Írán není arabská země! Žijí zde převážně Peršané a vězte, že například pravý perský bazar je nejen poklidný a plný rozličného zboží, ale nabízí také jedinečný a pravý náhled do Orientu, jak ho známe jen z vyprávění cestovatelů!

18.00 hodin OTROKOVICE Obřadní síň Městského úřadu

Rudolf Švaříček – Západní Afrika, woodoo, šamani a mystéria

Kolébka kultu neznámého woodoo. Všudypřítomné gri gri a ochranné džu džu. Nikde na světě není tolik svatyní a mystických míst. Rituály, ze kterých mrazí. Tajemné obřady, kdy upadají ženy do transu. Extatické tance na hraně jiného světa. Působiví šamani. Magické médium orákulum umí věci! Obří masky velkých slavností i mystéria zapomenuté vísky. Frenetické bubny a divoké tance. Mnohé záhady hlava nebere. Trhy s fetiši plné neuvěřitelných věcí. Šokující množství zvěře živé i mrtvé na nekonečných stáncích... S brilantním vypravěčem Rudou Švaříčkem se taky vydáme po stopách starodávných království Ašantů a Dahome, obchodujících se zlatem a otroky. Svérázná kruhová obydlí animistů Somba. Hliněná království, mocní králové i nazdobené princezny…

20.30 hodin Velkokavárna GULLIVER  – budova zlínské polikliniky

Jana a Dan Urbanovi – Velká cesta Škodou 100 do Mongolska

Urbanovi zase vyrazili na dlouhou cestu starým střepem. Škodou 100 z roku 1969. Přijďte si poslechnout jejich vyprávění o tom, jak vyrazili ze Strašína přes Pamír do Mongolska a nakonec do Prahy na Václavák. Sáhli si při tom až na dno, projeli vyprahlou stepí ve 40 stupňových vedrech, topili se v bahně, zapadali sněhem a málem zmrzli, vydrápali se do víc jak4600 metrů, jeli tam, kam si troufnou jen velká terénní auta, okradli je, pomohli jim. Několikrát byli na pokraji konce, ale nakonec vyřešili všechny problémy a podařilo se jim ve zdraví vrátit domů. Ostatně zlínskému publiku vzkazují: „Nyní už se smějeme a chceme náš příběh předat dál. Tak přijďte!“

Středa 17. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut 

Martin Rosulek 8 let digitálního nomádství

Cestuj po světě a pracuj odkudkoli. Digitální nomádství je životní styl a sen, který láká mnohé z nás. Martin Rosulek vyrazil na svoji první nomádskou cestu již v roce2011 arád s vámi bude sdílet, jaké výhody a nevýhody tenhle život přináší a co to doopravdy znamená žít na cestách a nosit laptop přes všechny kontinenty (kromě Antarktidy). Dozvíte se taky, jak udělat ten první krok, co vše je potřeba zařídit nebo jaké destinace jsou ty nejlepší. Kde a jak hledat práci, klienty a zakázky, které dokáží zaplatit všechny účty a ještě k tomu vám umožní pořádně se bavit! 

19.30 hodin náměstí Míru

JEDINEČNÝ FESTIVALOVÝ KONCERT 

Ivan Hlas & Norbi Kovács

Tušili jste, že je Ivan Hlas vyučeným knihkupcem a velkým obdivovatelem Hanzelky a Zikmunda? Koho jiného tedy pozvat na koncert věnovaný nedávným stým narozeninám Miroslava Zikmunda! Fenomenální kytarista Norbi Kovács je např. autorem hudby k filmu U mě dobrý. Takže přijďte, bude to to opravdu dobré!

Vstup a tanec zdarma!

20.30 hodin Kavárna Továrna Vavrečkova 7074, 13. budova 

Ina Píšová – Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby

Putování po stopách deníku, který český legionář sepsal během bojů na transsibiřské magistrále.9288 kilometrů, tolik měří nejdelší železnice světa, transsibiřská magistrála. Na sklonku první světové války tuto legendární trať ovládli českoslovenští legionáři, kteří v Rusku bojovali za samostatné Československo a později proti bolševikům. Přesně po sto letech se po stopách jednoho z nich, desátníka 7. „Tatranského" pluku Jana Kouby, vydává jeho pravnučka Ina. Na své cestě z Moskvy do Vladivostoku má v ruce Janův deník, v němž po čtyři roky zaznamenával válečné běsy a zápas o přežití v nekonečné pustině. Janovy zápisky ukazují každodenní život československých legionářů v novém, mnohdy kritickém světle. Jsou zároveň syrovým svědectvím o postupné ztrátě víry ve smysl celé anabáze, když ještě dlouho po vyhlášení republiky zůstávali legionáři uvízlí na konci světa v cizí občanské válce.

Jan svůj deník zakopal na zahradě a o hrůzách války s nikým nemluvil. Inina expedice do mrazivé tajgy, sibiřských vesniček i vyprahlých plání východu se tak stává nejen putováním po stopách československých legií, ale především hledáním příběhu vlastní rodiny. Její kniha byla oceněna Cenou Hanzelky a Zikmunda za nejlepší český cestopis roku!

Čtvrtek 18. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

Úterý 23. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut Cestovatelský biograf 

Blues velkého bílého žraloka (Režie: Miroslav Náplava a Jan Kiss)

Po filmovém trháku Čelisti se strhla celosvětová protižraločí hysterie. Vlivem předsudků a strachu člověka se populace monumentálních predátorů, velkých bílých žraloků, dostala na hranici vyhubení. V Jihoafrické republice se po sérii útoků během černého prosince roku 1957 začaly pro ochranu turistů instalovat diskutabilní sítě. Tým Mika Rutzena již úspěšně testuje jejich revoluční náhradu. Otázkou ovšem zůstává, zda pro velkého bílého už není pozdě. V pověstném žraločím středisku Gansbai je jich rok od roku méně. Zůstane nám po nich jen smutné žraločí blues? Epizoda z osmidílného seriálu Srdcaři v Africe byla na Mezinárodním potápěčském festivalu PAF Tachov oceněna druhým místem v kategorii Profesionální film.

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut 

Andre Hartman – Legendární žraločí muž ve Zlíně! Jediná beseda v ČR!

Jihoafričan Andre Hartman je první člověk na světě, který se potápěl bez jakékoli ochrany k velkým bílým žralokům. Patří mezi největší znalce těchto démonizovaných paryb, natáčel s filmovými štáby BBC či Discovery Channel. Andre (67) je typ dobrodruha, který žil celý svůj život na plný plyn. Je to živelný, intuitivní a empatický pozorovatel světa. S kamarádem objevil vrak s pokladem, sám se naučil potápět a létat, jeho domácím mazlíčkem byla kobra i zmije útočná. Andreho životní příběh by vydal na román. Ostatně filmová produkce Srdcaři.cz o něm natáčí celovečerní dokument, díky kterému se ho podařilo „vylákat“ i do Zlína. Jedinečný zážitek nejenom pro milovníky podmořského světa, adrenalinu a dobrodružství! A k tomu všemu vás čeká hudební překvapení. Hosty besedy budou skvělí potápěči a filmaři Steve Lichtag, Jan Tutoky, Richard Jaroněk a Vašek Pištora. Besedu moderuje Petr Horký.

(Jednotné vstupné 120 Kč, předprodej od 1. dubna v Městském informačním a turistickém středisku)

20.30 hodin Velkokavárna GULLIVER  – budova zlínské polikliniky

Věra Kociánová – Litva: mystická kráska Pobaltí

Litva je země tajemných mýtů, písní a jazyka, který se prý nejvíc podobá původní praindoevropeištině. Překladatelka Věra Kociánová do Pobaltí jezdí už léta, Litvu procestovala křížem krážem autostopem, v poslední době jsou její cesty zaměřeny spíš literárně. Zveme vás společně s ní na putování nejen po stopách kultovního románu Tula, za který získala tvůrčí prémii prestižní překladatelské Ceny Obce překladatelů.

Středa 24. dubna

10.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Václav Pištora – To Live Not Only Exist: Žít, ne pouze existovat

Motivační beseda o žralocích a přístupu k životu. Potápěč Václav Pištora je milovníkem démonizovaných predátorů a pravidelně jezdí na jejich pozorování po celém světě. Vlivem mezní životní situace, kterou prožil v jižní Africe, se stal vášnivým popularizátorem ochrany žraloků a zakladatelem projektu To Live Not Only Exist. Upozorňuje na potřebu aktivní spoluúčasti při ochraně přírodního bohatství planety a na důležitost celoživotního aktivního přístupu k životu.

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf 

18.00 Alternativa – kulturní institut

Pavel Svoboda ­– Napříč Jižní Amerikou

Best of ze sedmiměsíční cesty napříč Jižní Amerikou v živelném podání fotografa Pavla Svobody. Dva lidé, dva batohy, pět zemí a sedm měsíců dobrodružství. Splnění cestovatelského snu. Nejlepší fotky, videa a historky z velké cesty po Ekvádoru, Peru, Bolívii, Argentině a Chile! Jaké to je vyrazit na půlroční cestu? Jaké jsou nejlepší treky v Andách? Jak chutnají živé housenky v pralese a jak dopadl večírek na české ambasádě? Rozeklané Andy, indiánské trhy, cesta k pramenům Amazonky, Machu Picchu a divoká Patagonie. To nejlepší z Latinské Ameriky během jednoho večera.

18.00 hodin OTROKOVICE Obřadní síň Městského úřadu

Petr Horký, Miroslav Náplava – Sloni žijí (alespoň) do sta let

V únoru letošního roku oslavil Miroslav Zikmund neuvěřitelné sté narozeniny. Tahle beseda je skvělou příležitostí podělit se o vzpomínky dvou jeho spolupracovníků na dvacet let intenzivní spolupráce a přátelství. V březnu roku 2000 třeba společně vyrazili na Srí Lanku, natočili tam dokument a napsali knihu. Petr s Mirkem ale říkají, že ji dopsali až teď. V dokonalém utajení ji totiž upravili a s Nakladatelstvím Jota vydali jako překvapení přesně v den narozenin stoletého cestovatele. Co říkal na „utajený cestopis" Miroslav Zikmund? Přijďte na besedu!

A rozhodně nebudou chybět ani veselé historky, třeba o tom, proč měl Mirek Náplava několik let zákaz vstupu do kuchyně M. Zikmunda a jak Petr Horký uskutečnil největší mejdan v jeho vile Na nivách od dob disentu…

Čtvrtek 25. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

18.00 hodin Lezecká stěna Vertikon

Martin Krejsa a Petr Piechowicz – Navždy první!

Beseda s autory unikátní publikace přinášející autorizované portréty nejvýznamnějších československých horolezců na jejich dlouhé cestě k prvním himálajským výstupům. Kniha zachycuje historii československého horolezectví v období od druhé světové války po první výpravy našich horolezců do nejvyšších hor v sedmdesátých letech minulého století prostřednictvím vyprávění legendárních českých a slovenských horolezců.

20.30 hodin Café 21 – Baťův mrakodrap

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 513


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«duben '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky