petr-salinger---voda-jako-zrcadlo--sykora-modrinka-.jpg

O víkendu se uskuteční první národní sčítání ptactva. Přidáte se?

publikováno: 3.1.2019

Zlín - Česko bude o víkendu poprvé v historii počítat ptáky na krmítkách. Dlouhodobý program pod záštitou České společnosti ornitologické má pomoci zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. K ornitologům se mohou připojit také zájemci z řad veřejnosti. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než šestnáct set zájemců.

Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019 během jedné zvolené hodiny u libovolného krmítka, ani to ale není podmínkou. Ke sčítání si lze vybrat jakékoliv místo, kde bude zapisovatel chtít strávit hodinu pozorováním ptáků. Zkušenosti se sčítáním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou, zapojit se tak může každý.

"Jedna hodina je dostatečně dlouhá doba, aby krmítko navštívily různé druhy ptáků žijících v okolí. Zároveň je to čas tak akorát dlouhý, aby nás pozorování bavilo," uvádí ČSO na svém webu. Nadšenci se ale mohou zapojit o sčítacím víkendu i vícekrát.

"Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno hodinové sčítání a pak můžeme začít další. Místo lze změnit nebo zůstat na stejném. Pozorování vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť," uvedla Dita Hořáková, koordinátorka programu z ČSO.

Organizace připravila zájemcům přehledný sčítací arch, na němž najdou kresby jednotlivých druhů ptáků, kteří se na krmítkách nejčastěji objevují. Ten pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů. Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat on-line na stránkách programu. "Pokud nemají tuto možnost, je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. V obou případech do 15. ledna 2019," říká Hořáková.

Více informací a instrukcí naleznete zde: https://krmitka.birdlife.cz/#/

 

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1174

Další fotografie

krmitka.jpg

Dokumenty ke stažení

.pdf Ptaci-krmitka-plakat-410x292-mm 1047,69 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«prosinec '18»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)