britsky experiment: nedopalky tráví zeleň i vodu.jpg

Odhozené nedopalky hyzdí město a zabíjí život v zeleni. Pomůže anketní koš?

publikováno: 31.10.2019

Zlín - Další, v pořadí již třetí návrh vzešlý z projektu Tvoříme Zlín, už slouží svému účelu. V prostoru u zastávky náměstí Míru nedaleko tržiště Pod Kaštany se objevil speciální anketní koš na cigaretové nedopalky. Zařízení má motivovat k zodpovědnějšímu nakládání s tímto podceňovaným, ale zároveň toxickým odpadem.

„Z obyčejného típnutí cigarety se může stát hra ve formě veřejné ankety. Průhledné nádoby s anketní otázkou by měly kuřáky motivovat k uvědomělému odhazování nedopalků,“ představoval loni svůj návrh jeho autor Filip Kučera. Současná anketní otázka tak také naznačuje, jaké náklady má město s údržbou veřejných ploch od pohozeného smetí a za co by se mohly tyto peníze vynaložit účelněji.

Anketní otázka na anketním koši totiž zní: Zametání komunikací a chodníků stojí ročně 7 100 000 korun. Co byste za takové peníze pořídili raději? Opravu pěti kilometrů chodníků nebo sedm nových dětských hřišť?
Zrealizovány tedy byly již 3 návrhy a do konce roku by měly být v případě příznivých klimatických podmínek dokončeny další 4 návrhy.

Co možná nevíte o odhozených nedopalcích

 Cigaretové nedopalky jsou jedním z nejčetnějších druhů odpadu na světě.  Podle experimentu britských vědců odhozené nedopalky výrazně zhoršují klíčení a růst rostlin. Nedopalky také kontaminují vodu. Podle jiného experimentu v nádrži s 10 l vody a 10 „špačky“ uhyne více než polovina ryb. Ročně skončí v přírodě a potažmo v řekách a mořích několik tisíc miliard nedopalků. Ty nejsou navzdory zažité představě snadno rozložitelné, protože obsahují také plast a acetátová vlákna a mohou se rozkládat až deset let! Málo kdo si uvědomuje, že „špačky“ jen tak nezmizí, a že páchají značnou škodu na životním prostředí. Kam padnou, tam tráva neroste. Tedy, roste, ale pomaleji a méně. V Německu se dokonce debatuje nad návrhem cigaretové nedopalky zálohovat a to právě kvůli jejich značnému negativnímu vlivu na životní prostředí, které si málokdo uvědomuje.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 809

Další fotografie

img-3672.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '20»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)