Jana Palacha připomněl streetartový hapening

Palachův odkaz ve Zlíně připomněly stovky svíček

publikováno: 20.1.2022

Zlín – Na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně se ve středu 19. ledna uskutečnil street artový happening. Za spoluúčasti veřejnosti vznikl světelný řetěz ze svíček dlouhý přes sedm set metrů. Již tradiční akce připomíná odkaz Jana Palacha.

Ve středu 19. ledna 2022 uplynulo 53 let, co zemřel na následky svých zranění dvacetiletý student Jan Palach. Tři dny před tím se polil hořlavinou a zapálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Světelný řetěz má připomenout důvody jeho činu. Akci už po šesté ve spolupráci se zlínským výtvarníkem Petrem Dosoudilem připravilo kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.

„Svoboda je nesmírné bohatství, musíme o ni pečovat i dnes, každý z nás. Proto je tato událost nesmírně emotivní, nabízí možnost rozjímat nad svou osobní situací i společností,” přiblížila důvod pořádání happeningu Jana Kubáčová, pověřená vedením Živého Zlína. 

Účastníci se k pořadatelům přidali a v tichosti od 16 hodin zapalovali v horní části náměstí, pod Památníkem Tomáše Bati svíčky. Poslední svíčky vedou až k dolní části Gahurova prospektu.

„Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor Gahurova prospektu evokoval Václavské náměstí v Praze, a to svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mě, že se na takové dějinné okamžiky s poselstvím pomalu zapomíná,“ řekl k prvotní myšlence její autor, výtvarník Petr Dosoudil. 

Přes sedm set metrů dlouhý světelný řetěz je nejdelším tohoto druhu v České republice.

 

Zdroj: Živý Zlín

Foto: Jan Salač

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 1198

Další fotografie

Jana Palacha připomněl streetartový hapening Jana Palacha připomněl streetartový hapening Jana Palacha připomněl streetartový hapening Jana Palacha připomněl streetartový hapening

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)