obeciny-2.jpg

Práce v lokalitě Obeciny spějí do finále, téměř všechny stromy zůstanou zachovány

publikováno: 27.5.2019

Zlín - Modernizací venkovních páteřních rozvodů právě vrcholí rozsáhlá investice městské společnosti Teplo Zlín v lokalitě Obeciny. V minulém roce došlo k nahrazení starého čtyřtrubního systému efektivnějším dvoutrubním a v 64 bytových domech byly instalovány nové předávací stanice. Jejich obyvatelé tak mohou efektivněji hospodařit s dodávkami tepla. Nynější práce na páteřních rozvodech mají zajistit, aby spolehlivost centrálního zásobování teplem byla i nadále stoprocentní. Práce ale komplikuje v minulosti živelně vysazovaná zeleň, která na některých místech způsobila havarijní stav rozvodů.

Potrubí venkovních páteřních rozvodů je umístěno v betonových korytech. Ta jsou uzavřena deskou ze stejného materiálu a vše je zasypáno zeminou. Hloubka uložení se pohybuje od 30 cm do jednoho metru, podle situace a výskytu dalších inženýrských sítí. Během stavebních prací bylo zjištěno, že na několika místech jsou betonové obálky porušeny kořeny stromů. Dovnitř proniká voda způsobující korozi potrubí. „Takový stav samozřejmě může zapříčinit havárii a následné omezení dodávek teplé vody a v zimním období i tepla,“ vysvětluje technická náměstkyně společnosti Teplo Zlín Jana Uchytilová.

Celý problém je způsoben tím, že v minulosti nebyla respektována ochranná pásma tepelných rozvodů. Jen v lokalitě Obeciny je v bezprostřední blízkosti páteřních rozvodů 49 vzrostlých stromů. „Tím, že jsme značnou část trasy odkryli, jsme mohli vyhodnotit skutečný vliv vzrostlých stromů na uložení rozvodů. Po pečlivém zvážení se nám podařilo zachránit 42 stromů. Přesto, že jsou v ochranném pásmu, riziko poškození rozvodů je u nich velmi malé,“ přidává podrobnosti Jana Uchytilová. K zemi tak nakonec muselo jít pouze sedm stromů, u nichž vzhledem k již způsobeným škodám na zařízení centrálního zásobování teplem ani jiná varianta v úvahu nepřicházela.

Kromě toho se společnost Teplo Zlín bude v rámci terénních úprav po výkopových pracích podílet i na výsadbě. Kromě zatravnění připadá po konzultacích s odborem městské zeleně v úvahu například výsadba keřů, které mohou vhodně doplnit okolní zeleň a zároveň nebude do budoucna ohrožovat současnou vysokou úroveň spolehlivosti centrálního zásobování teplem ve městě, jehož komfortu využívá na 16 000 zlínských domácností.

O společnosti 

Hlavní činností společnosti Teplo Zlín, jejímž jediným akcionářem je statutární město Zlín, je distribuce tepelné energie – zajišťování dodávek tepelné energie pro vytápění a přípravu teplé vody do objektů odběratelů. Teplo Zlín, a.s., zásobuje téměř 16 000 zlínských domácností prostřednictvím 124 výměníkových stanic a 374 objektových předávacích stanic o celkovém tepelném výkonu ve výši 244 MW. Celková délka tepelných rozvodů činí zhruba 25 kilometrů.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 528

Další fotografie

obeciny-1.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '19»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)