Preference a plošná koordinace MHD ve Zlíně

Hlavní cíl projektu

Zvýšení atraktivity a konkurenceschopnosti MHD ve Zlínské aglomeraci prostřednictvím uplatnění moderních prvků řízení silničního provozu se zajištěním aktivní preference MHD.

Cílové skupiny

Popis projektu

Projekt je zaměřen na vybudování systému dopravně závislého koordinovaného dynamického řízení světelných signalizačních zařízeních s aktivní preferencí vozidel MHD na trasách hlavních linek MHD ve Zlíně a Otrokovicích. Systémovou koordinací navazujících světelných signalizačních zařízení (SSZ) bude zajištěn plynulý dopravní tok vozidel hromadné dopravy s přihlédnutím doby pobytu na zastávkách – tzv. "zelená vlna".

V rámci projektu dojde k:

Dopravce DSZO, s.r.o. vybaví svá vozidla MHD novými palubními počítači a radiomodemy, tj. zařízením, které bude komunikovat s jednotlivými body systému preference.
Systém bude dynamicky upravovat signální cykly na jednotlivých SSZ sítě v závislosti na okamžité poptávce po preferenčních opatřeních ze strany vozidel MHD a při zohlednění aktuální dopravní situace v daném místě. Aktivní preference nebude vozidlům MHD přidělována absolutně, systém vždy vyhodnotí aktuální situaci a rozhodne o přidělení určitého preferenčního opatření či o jeho nepřidělení.

Vybudovaný systém tak umožní:

Vedlejším efektem projektu bude i celková optimalizace dopravní sítě (což je nezbytné pro dosažení vysoké efektivity systému), přínosy z projektu tak budou mít druhotně i ostatní uživatelé dopravní sítě ve městě.

Příklad aktivního preferenčního opatření: vozidlo MHD se blíží ke křižovatce, na které ve směru jízdy svítí zelená; vozidlo se pomocí radiomodemu přihlásí k řadiči křižovatky; na základě polohy vozidla (GPS) a rychlosti jízdy systém vypočítá, že bez úpravy signálního cyklu křižovatky bude vozidlo MHD muset na křižovatce zastavit (to je nežádoucí stav); systém např. vypočítá, že pokud prodlouží délku signálu zelená o další 3 vteřiny, vozidlo MHD ještě stihne projet bez zastavení; na základě výpočtu systém upraví aktuální signální cyklus křižovatky a vozidlo MHD skutečně projede bez zastavení; následně systém provede úpravu signálních cyklů dalších křižovatek, které jsou s touto křižovatkou zapojeny v koordinaci (nedojde tak k rozpadu zelené vlny pro ostatní dopravu).

Financování projektu

Celkové náklady činí: 37,2 mil. Kč
Dotace EU (ROP Střední Morava): 30,1 mil. Kč (schválen příslib)
Vlastní podíl města: 7,1 mil. Kč vč. příspěvku partnera
Příspěvek partnera města Otrokovice: 240 tis. Kč (dle smluvních podmínek)

Časový harmonogram projektu

Zahájení přípravy projektu: 5/2009
Podání žádosti o dotaci: 3/2010
Vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele: 10/2010
Uzavření smlouvy s vítězným zhotovitelem: 7/2011
Zahájení prací: 8/2011
Zahájení zkušebního provozu: 6/2012
Ukončení zkušebního provozu a předání systému: 4/2013
Ukončení projektu: 5/2013

Partneři projektu, zapojené subjekty

Stav realizace projektu

Realizace projektu byla dokončena. Vozidla MHD již nyní mohou využívat preferenční opatření na světelných signalizačních zařízeních, avšak v souladu se stávajícími jízdními řády. Plné efetky projektu se projeví s novým jízdním řádem MHD na r. 2014, který již bude implementovat zkrácení cestovních dob linek.

Odkazy

Soubory ke stažení

.doc Technický popis systému 1844,5 kB
.doc Seznam řešených křižovatek 282,5 kB
.doc Schéma systému preference MHD 244,5 kB

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)