ntd-7880.jpg

Přes 1 000 košů. S jejich vývozem budou pomáhat i elektromobily

publikováno: 19.6.2019

Zlín - Parky, zastávky, náměstí, hřiště, frekventované ulice. Tam všude jsou instalovány odpadkové koše. Celkem jich je ve městě 1 091, o vývoz se starají Technické služby Zlín. A není toho málo, co musejí stihnout. Každý koš se vyváží nejméně dvakrát až třikrát za týden, některé ale i třikrát denně. Měsíčně tak pracovníci technických služeb ručně vysypou na korby malých komunálních vozidel obsah zhruba 12 000 košů. I v této činnosti se Technické služby Zlín snaží o stálé zlepšování servisu. Košů přibývá, zvyšuje se frekvence vývozů a nasazuje nová technika – v první polovině června se na svozu podílel i moderní nákladní elektromobil Goupil G5.

„Snažíme se reagovat na to, jak centrum města ožívá. Průběžně zlepšujeme náš servis i v této oblasti. Instalujeme nové odpadkové koše, zvyšujeme frekvenci svozu. Například v parku Komenského nově vyvážíme koše třikrát denně. Bohužel se navíc musíme potýkat s tím, že odpadkové koše jsou mnohdy zneužívány k ukládání komunálního odpadu, a někteří pořadatelé akcí v centru neřeší zajištění odvozu odpadků,“ vysvětluje městský radní Michal Čížek, do jehož kompetence spadají i Technické služby Zlín. To s sebou pochopitelně přináší nutnost zvyšování počtu pracovníků a také nákup nových strojů. Aktuálně se proto připravuje nákup dvou nových vozů, a to s elektrickým pohonem. Testování této techniky se uskutečnilo v první polovině června. Šlo o nákladní automobil typu Goupil G5, který má pro tuto činnost optimální parametry – při délce 3,8 metru a šířce 1,5 metru dokáže uvést až 1 200 kilogramů nákladu. Malé rozměry jsou velmi důležité – vozy se často pohybují po chodnících, cestičkách v parku a na dalších místech, kde se obtížně manévruje. „A právě elektrický pohon je pro tuto činnost ideální. Nevadí mu časté zastavování a rozjezdy, neobtěžuje okolí hlukem a emisemi. V blízké době proto zakoupíme dvě vozidla,“ podotýká Jakub Černoch, ředitel TS Zlín. Vozy Goupil G5 mají podle zvoleného akumulátoru dojezd až 200 kilometrů, maximální rychlost činí 70 kilometrů v hodině.

S elektroauty už přitom Technické služby mají dobré zkušenosti. Od loňského roku provozují tři elektrické dodávky. Nasazovány jsou pro potřeby dispečinku, jako pohotovost pro opravy veřejného osvětlení či semaforů a slouží také středisku stavební a zimní údržby. Pořízení jednoho kusu vozu se díky dotaci podařilo srazit na zhruba 480 000 korun bez DPH. Levný provoz a příznivé servisní náklady znamenají, že během pětiletého provozu každá tato dodávka uspoří přes 140 000 korun. Obdobný efekt se očekává i v případě aktuálně připravovaného nákupu. „Kromě toho to vnímáme jako jeden z příspěvků ke zlepšení životního prostředí ve městě,“ dodává Jakub Černoch. (jjn)

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 572

Další fotografie

ntd-7872.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«listopad '19»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)