Odstranění vozidel, o která se delší dobu nikdo nezajímá, bude jednodušší

Problém s dlouhodobě odstavenými vozy již má řešení

publikováno: 30.11.2021

Zlín – V souvislosti se zvyšujícím se počtem automobilů má Zlín problém s nedostatkem parkovacích míst. Na druhé straně  veřejná parkovací místa blokují nepojízdná auta. Nyní město, díky opoře v zákoně č. 13/1997 Sb., nastavilo nový systém odtahů vozidel.

Před novelizací zákona bylo možné provést odtah pouze vraku. Vozidlo označené za vrak, je jasně specifikováno v zákoně jako „vozidlo, které je pro své závady zjevně nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti vyžaduje výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu či dokonce konstrukce vozidla. Ovšem spousta dlouhodobě odstavených aut byla teoreticky schopna provozu, tedy definici vraku nesplňovala. A právě kvůli tomu, byl tento problém pro město neřešitelný. Nová legislativa zjednodušila způsob, jak může město vozidla, která dlouhodobě zabírají místo a přitom nesplňují definici vraku, odstranit.

Nově zákon stanoví, že provozovatel dlouhodobě odstaveného auta, které má propadlou STK o více než 6 měsíců, se „jednoznačně dopouští přestupku.“ V tomto případě může město dle platné legislativy zahájit správní proces, který v případě, že provozovatel vozidla nesjedná nápravu, skončí odtahem popř. dražbou vozidla,“ upozornil radní pro dopravu Michal Čížek a vysvětlil:

Provozovatel má v průběhu řízení dostatek času problém napravit. Postup při řešení dlouhodobě odstaveného vozidla obnáší v prvé řadě upozornění provozovatele o tom, že se dopouští přestupku a je vyzván k obnovení propadlé STK či odstranění vozidla z komunikace. Na to má lhůtu 2 měsíců. Až pokud se tak nestane, může město přistoupit k represivnímu řešení formou odtahu,“ doplnil Michal Čížek.

Město Zlín muselo pro účely umístění odtažených vozidel zřídit hlídané odstavné parkoviště, na kterém musí odtažené auto setrvat 3 měsíce. Před tím, než by tedy mohlo město podat návrh na veřejnou dražbu vozidla, má jeho provozoval možnost, během těchto tří měsíců auto vyzvednout. V tomto momentu, mu jsou ale již účtovány náklady ve výši 3000 Kč za odtah a 60 Kč denně za uskladnění vozidla. Pokud ani v této fázi nastaveného procesu provozovatel vozidla nesjedná nápravu, může město podat návrh na veřejnou dražbu vozidla.

V letošním roce, město Zlín eviduje na 150 dlouhodobě odstavených vozidel, která mají propadlou STK o více než 6 měsíců, a jejich provozovatelé  jsou postupně vyzýváni k nápravě či odstranění vozidla.

Zástupci města Zlína jsou si vědomi dlouhodobého problému s parkováním, ať už se jedná o centrum, okrajové části či sídlištní lokality. Takže pokud zabírají parkovací místa auta podobného charakteru, jako je zde popsáno, rádi přijmou od občanů informaci, kde se takové vozidlo nachází. Informace mohou obyvatelé směřovat převážně Odboru stavebních a dopravních řízení, Odboru dopravy, případně Městské policii Zlín.

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 772


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)