prostor po torzu.jpg

Projekt „Tvoříme Zlín“: Pozor na zvláštnosti a omezení u některých lokalit

publikováno: 14.3.2018

Zlín - Tvoříme Zlín. To je název projektu, v jehož rámci si mohou Zlíňané sami navrhnout a odhlasovat realizaci svých nápadů. Nyní běží období, ve kterém mohou lidé své nápady navrhovat. Po posouzení jejich proveditelnosti a rozpracování se pak bude o finálních projektech mezi veřejností hlasovat. Ne každá lokalita je však pro tento projekt vhodná a ne každý záměr lze realizovat v přislíbeném čase.

„U některých lokalit nemůžeme zaručit, že mohou být nápady realizované v plném rozsahu už v příštím roce. Výraznou proměnu některých míst chystá totiž také samotné město a tak by některé nápady lidí mohly být v nesouladu se záměrem autorů návrhů, nebo by lidé mohli navrhovat úpravu, se kterou se již stejně počítá. Jednalo by se tak pro navrhovatele o zbytečnou práci. Jinými slovy, u některých lokalit lze brát nápady jako tipy do budoucna, ale nelze zaručit, že budou realizované už v roce 2019,“ vysvětlila Kamila Gamalová, koordinátorka projektu Tvoříme Zlín. Typickým příkladem je prostor po torzu. O kompletním osudu a vzhledu této momentálně nejcennější rozvojové plochy ve Zlíně rozhodne až vedení města, které vzejde z podzimních komunálních voleb. Není tedy možné přislíbit na této ploše realizaci nápadu již v rámci tohoto ročníku projektu, když se v roce 2019 teprve rozhodne, co na místě po torzu vznikne.

Lokality s výhradami či omezením a zdůvodnění:

Parčík za divadlem

Kvůli probíhajícímu soudnímu sporu nelze až do pravomocného rozhodnutí soudu tuto lokalitu výrazně měnit. Nápady však mohou sloužit jako tipy do dalších let.

park Komenského

Kompletní a finální rekonstrukce parku se uskutečnila v letech 2013-14. Park je ve velmi intenzivním režimu údržby. Vzhled parku navíc vzešel z architektonické soutěže, která má přísná pravidla a například tak neumožňuje dodatečné úpravy bez souhlasu autora návrhu.

Sad Svobody (zámecký park)

Jedná se o lokalitu v přísném památkovém režim pod dohledem NPÚ Kroměříž. Jsou zde nejasné majetkové vztahy (objekt soudu) a ve střednědobém horizontu projde park kompletní rekonstrukci, která naváže na revitalizaci tržiště Pod kaštany. Nápady by tak nešlo realizovat ihned v plné míře.

Gahurův prospekt

Kompletní rekonstrukce spodní části Gahurova prospektu proběhla v letech 2013-14. Především horní část průhledu je pak v přísném památkovém režimu pod dohledem NPÚ. Letos se zde také ve spolupráci s NPÚ Kroměříž uskuteční velká obnova zeleně. Spodní část prospektu navíc také vzešla z architektonické soutěže, která neumožňuje dodatečné úpravy bez souhlasu autora návrhu.

Torzo Jižní Svahy

Od podzimu 2017 probíhá velká revitalizace prostoru po OC torzo pro dočasné užívání. Ta spočívá v založení trávníků a úpravě porostu. Cca v červnu by mohl být areál přístupný veřejnosti. V roce 2019 padne finální rozhodnutí o využití plochy. Nápady tak lze přijímat jako tipy, nelze však zaručit realizaci již v dalším roce.

Jižní Svahy (prostor za 1. segmentem)

Tato plocha je již připravena k proměně, která se uskuteční od dubna do září. První přípravné práce se již uskutečnily. Případné nápady by tak nemohly kolidovat s návrhem projektu.

Jižní Svahy (plánovaný vodní biotop – kráter)

Počítá se s vybudováním vodního biotopu, který naváže na Centrální park Jižní Svahy. Letos se uskuteční projektové práce. Nápady na lokalitu lze přijímat jako tipy.

Více informací o projektu naleznete na webu www.tvorimezlin.cz

Fotografie popisovaných míst naleznete ve fotogalerii pod článkem.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 2260

Další fotografie

Na rekonstrukci nám. Míru se vyhlásí arch. soutěž.jpg O využití areálu rozhodne vedení po volbách 2018.jpg Gahuruv prospekt je památkově chráněn. foto Dorota Velek.jpg parčík za divadlem blokuje soud.jpg Park Komenského.jpg Sad Svobody čeká na velkou rekonstrukci.jpg prostor za 1. segmentem se změní už letos.jpg prostor za 1. segmentem se změní už letos.jpg prostor po torzu se zpřístupní po založení trávníků.jpg plánovaný vodní biotop.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«březen '19»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky