Ilustrační foto

Referendum k vodě nebude. Pavel Sekula vzal návrh zpět

publikováno: 10.9.2018

Zlín – Místní referendum o vodárenské tématice nebude. Přípravný výbor v čele s Pavlem Sekulou si vzal na vlastní žádost svůj návrh zpět. Radnice proto ukončila jeho kontrolu a vrátila předkladatelům podpisové listiny.

Ukončení snahy vyhlásit místní referendum Pavel Sekula zdůvodnil tím, že kvůli jeho návrhu „nesvolal primátor Miroslav Adámek mimořádné zasedání zastupitelstva.“ Rada města Zlína se proti tomuto vysvětlení důrazně ohradila. „Návrhem na vyhlášení referenda by se zabývalo zastupitelstvo v řádném termínu, tedy ve čtvrtek 13. září. Navíc, mimořádné zasedání zastupitelstva jsem dosud nemohl svolat ani teoreticky, protože kontrola návrhu probíhala a nebylo jasné, zda bude bez vady, či zda bude podložen dostatečným počtem podpisů,“ vysvětlil jejím jménem primátor Miroslav Adámek.

Přípravný výbor předložil návrh na konání referenda až 28. srpna. Radnice okamžitě zahájila kontrolu jeho správnosti, včetně kontroly cca 7 000 podpisů občanů. Podle lhůt daných zákonem o místním referendu ji měla ukončit k 12. září. „Pracovali jsme s kolegy z radnice i o víkendu, takže termín bychom bezpochyby dodrželi. Pokud by tedy byl podaný návrh bezvadný, jak ukládá zákon, mohlo o něm ve čtvrtek 13. září jednat v rámci řádného zasedání zastupitelstvo města. Protože si však přípravný výbor vzal návrh zpět, kontrola nebyla dokončena,“ sdělil Tomáš Lang z Odboru kanceláře primátora, který se návrhem na vyhlášení referenda zabýval.

Podle radnice je argument o nesvolání mimořádného zasedání zastupitelstva pouze zástupný. „Skutečným důvodem je evidentně nedbalá příprava celého návrhu na konání místního referenda ze strany přípravného výboru, a to včetně vadného časového harmonogramu,“ konstatoval Oldřich Hlaváček z Odboru právního magistrátu.

Podaný návrh na uspořádání referenda k vodárenské tématice podrobilo kritice i Ministerstvo vnitra ČR. Dle jeho právního názoru, který má radnice i přípravný výbor k dispozici, jsou dvě ze tří otázek v rozporu s právními předpisy, třetí je nevhodně formulovaná.

Snahou přípravného výboru bylo spojit referendum s komunálními volbam i5. a 6. října, ve kterých Pavel Sekula kandiduje. Dle názoru vedení radnice tak došlo k zneužití referenda a lidí, co návrh podepsali, k politickým účelům.

Pavel Sekula vedl se městem Zlínem a jeho představiteli hned několik soudních sporů ohledně účetnictví Bytového družstva Podlesí (BDP). Všechny spory, které dosud sám vyvolal, u soudů různých instancí prohrál. Město Zlín nedávno podalo ve věci hospodaření bytového družstva trestní oznámení, kterým se nyní zabývá Policie ČR. Dle názoru radnice došlo například v roce 2017 k machinaci s finanční částkou ve výši 41 949 000 Kč. Problematické jsou však v účetnictví BDP i další finanční operace.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 2119


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)