Revitalizace bytových domů

Bytové panelové domy ve Zlíně jsou většinou soustředěny v ucelených lokalitách, dodnes nazývaných sídliště (Jižní Svahy, Bartošova čtvrť, Malenovice, Benešovo nábřeží, Kúty, Podhoří). Revitalizace bytových domů ve větším měřítku začala na přelomu let 2005 a 2006. Motivace ke stavebním úpravám bytových domů je dána především:

K nejčastějším vnějším stavebním úpravám bytových domů patří:

  1. zateplení obvodového pláště (fasád) a jeho povrchová úprava
  2. výměna oken a dveří (balkónových, vstupních)
  3. nový střešní plášť, především u plochých střech
  4. rekonstrukce, popř. výměna balkónů nebo přístavba lodžií.

Každá lokalita má svůj urbanistický a architektonický "rukopis", poplatný době vzniku a použité stavební technologii. Revitalizace bytových domů přináší použitím nových stavebních materiálů změnu jejich architektonického výrazu. Pod zateplením mizí charakteristický rastr panelových prvků, který domy členil do čitelného měřítka. Povrch panelů, mnohdy s reliéfní strukturou, je nahrazován unifikovanými stěrkovými omítkovinami. Rámy oken výměnou dřevěných za plastová mohutní a tatam je jejich subtilní linie na fasádě. Před novými požadavky na stavební kvalitu domů a před novými technologiemi není možné zavírat oči. Vzhled revitalizovaných domů je mnohdy kompromisem mezi představou vlastníků, často ovlivněných barevnou explozí na fasádách bytových domů v jiných městech, a požadavky města, zastoupeného oddělením urbanismu a architektů. Výsledný vzhled domu nesmí popřít urbanistickou a architektonickou hodnotu původní zástavby.
Zlín se vymyká urbanismu i architektuře tradičně rostlých měst, typizace je zde základní stavební filozofií. Proto i revitalizace lokalit bytových domů je korigována směrem k barevné i tvarové střídmosti a výrazové jednotě každé z nich.

Jižní Svahy
Bartošova čtvrť
Malenovice
Benešovo nábřeží
Kúty
Padělky
Podhoří
Vršava
ulice Kvítková
ulice Ševcovská
budova Čedoku, ulice Kvítková
ulice U Zimního stadionu

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)