Ilustrační foto

SMART – Navigační parkovací systém a dispečink ITS ve Zlíně

publikováno: 23.4.2019

Zlín - Město Zlín plánuje vybudování navigačního parkovacího systému. Ten bude pomocí digitálních plnobarevných tabulí předávat informace řidičům o možnostech zaparkování vozidla na parkovištích a o obsazenosti těchto parkovacích ploch.

„Našim cílem je vybudovat ve městě Zlín další inteligentní prvky dopravy a vše spojit do jednoho řídícího centra. Rozhodli jsme se proto vybudovat i nové dispečinkové pracoviště, které je nezbytné pro fungování a správu těchto dopravních systémů,“ řekl radní pro dopravu Michal Čížek

Navigační tabule mohou být později rozšířeny i o napojení na další parkoviště a to včetně parkovišť soukromých. Mimo navigační parkovací systém mohou digitální tabule v budoucnu sloužit například k předávání aktuálních mimořádných informací o dopravě ve městě. Od tohoto projektu si radnice slibuje zvýšení efektivity silničního provozu.

Dále město plánuje mobilní aplikaci, která by měla informovat o aktuální dopravní situaci ve městě, pohybu vozidel MHD, a spojit i informace o volných parkovacích plochách. "Využívání těchto technologií je současným trendem. V praxi mají rozhodně velké využití, což si uvědomujeme. Rádi bychom v maximální míře na rozvoj těchto technologií využili i dotace,“ řekl Pavel Simkovič, který se také zabývá otázkou smart prvků ve městě.

Informace z plánovaného inteligentního dopravního systému by se daly využít nejen přímo v praxi, ale i v dalších dopravních výzkumech či pro potřeby veřejnosti. „V úvahu přichází například data o parkování. O ty by jistě majitelé vozidel i akademická obec měli zájem,“ nepochybuje Jiří Jaroš, člen městské rady se zodpovědností za IT a Smart-City.

.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 482


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '19»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)