03-b.jpg

Soutěž na Divadelní park ve Zlíně má vítěze

publikováno: 11.6.2019

Zlín - Město Zlín posvětilo výsledky veřejné architektonicko-krajinářské soutěže na území tzv. Divadelního parku ve Zlíně. První cenu získala místní autorská dvojice P. Krampla a R. Talaš, na druhém místě se umístila brněnská skupina autorů kolem R. Baloga, a L. Šušlíkové. Do soutěže vypsané v únoru tohoto roku dorazilo celkem sedm návrhů. Stejně jako u soutěže na náměstí Míru byl celý proces veden v souladu s požadavky zákona o veřejných zakázkách a pod dohledem České komory architektů.

Oproti původnímu předpokladu se porota rozhodla udělit pouze první a druhou cenu, třetí cena udělena nebyla. K tomuto závěru porota dospěla po zjištění, že pouze tyto dva oceněné návrhy svým obsahem naplňují očekávání zadavatele pro tuto lokalitu. Za zajímavé přístupy byly dále uděleny dvě odměny.

„Lokalita za divadlem byla několik let spojována s výstavbou a i vyhlášení této soutěže vyvolalo emoce ohledně umožněné částečné dostavby rohového objektu na ulici Potoky. Věřím, že oba oceněné návrhy situaci zklidní a budoucí revitalizace této plochy bude přijata pozitivně,“ sdělil primátor Jiří Korec.

Přestože jde primárně o park, důležitá náplň tohoto prostoru by v budoucnu měla tvořit blízkost s objektem divadla. „V současné době naše divadlo nedisponuje adekvátním a důstojným vstupem do Dílny či Studia Z, natož veřejným prostorem, kde by se mohly odehrávat například různé aktivity během festivalu Setkání - Stretnutie. Oceněné návrhy jsou nadějným příslibem toho, že se situace změní a část aktivit divadla bude možno pořádat v exteriéru,“ řekl Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín a zastupitel města. „Zlín je příkladem kvalitních veřejných prostranství, jejichž podoba vznikla na základě veřejných architektonických soutěží. Jsme rádi, že můžeme pokračovat v této tradici a v dohledné době zkvalitnit další lokalitu v centra města,“ uvedl náměstek primátora Miroslav Adámek.

Z protokolu poroty k vítěznému návrhu autorů P. Krampla a R. Talaše:

Jako jediný z návrhů soustřeďuje pozornost mezi prostor za divadlem a organismem města. Otevřením spojovacího krčku mezi dvěma budovami divadla se z dosud vnitřního utilitárního dvoru stává otevřený městský prostor. Kašna, jejíž prostor je nově formován půlkruhem stromů, se stává novým přirozeným centrem parku. Letní scéna je přirozeně zakomponována do prostoru parku a je celoročně využitelná jako jeho součást. Inovativně je řešen jihovýchodní cíp území při vyústění ulice Divadelní, kde se nově otvírá část vodního toku, přičemž vzniká zajímavý pont de vue v průhledu na kostelní věž.“

Celkové náklady na ceny a odměny činí 500 tisíc korun, polovinu této částky pokryje dotační program Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Výstava soutěžních návrhů bude probíhat od 21. června v prostorách kulturního institutu Alternativa.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1639

Další fotografie

03-d.jpg 03-a.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)