Technické služby čeká nová perspektiva. Bude větším hráčem na trhu

publikováno: 11.3.2014

Zlín –Technické služby Zlín čeká zásadní změna, když se rozdělí do dvou na sobě nezávislých společností. Fungovat začnou k 1. lednu 2015. Jedna část bude nadále pracovat pro obyvatele Zlína, druhá vstoupí na trh s odpady s cílem získávat zakázky z jiných měst a obcí.

„Náš zájem je jasný. Na jedné straně zvyšovat kvalitu této firmy v rámci Zlína, na druhé jí umožnit získávat více zakázek a tím vylepšit její hospodaření. Za současného stavu to není možné, už kvůli legislativě," upozornil náměstek primátora Aleš Dufek.

Technické služby jsou jednou z nejvýznamnějších společností, jejichž je město zakladatelem, a také jedním  z významných hráčů v rámci regionu v oblasti svozu a likvidace odpadu. Kromě toho se podílí i na úklidu komunikací a  veřejných prostranství, zajišťují zimní údržbu, provozují veřejné osvětlení, městská parkoviště nebo třeba veřejná wc a tržiště. „Tyto všechny služby bude od příštího roku vykonávat jedna ze dvou vzniklých společností, které zůstane název Technické služby. Druhá, pro kterou pojmenování teprve hledáme, bude svobodně podnikat, tedy ucházet se ještě ve větší míře než doposud o svážení a likvidaci odpadu v obcích mimo Zlín, stejně jako o údržbu komunikací," prohlásil Aleš Dufek. „Zatímco hlavním úkolem první společnosti bude podílet se na zajištění co největšího rozsahu služeb pro obyvatele města, druhá by  měla spolupracovat ze stávajícími obchodními  partnery mimo Zlín a tuto komerční činnost se snažit dál postupně  rozvíjet," doplnil František Kostelník, ředitel Technických služeb Zlín.

Na veřejnost nebude mít rozdělení této městské společnosti žádný vliv. Se zdražováním služeb se v této souvislosti nepočítá. Změny v Technických službách nebudou mít vliv ani na počet jejich zaměstnanců, kterých je téměř 190. „Budou pouze rozděleni do dvou společností," potvrdil Aleš Dufek.

O zakázky mimo Zlín bude druhá část Technických služeb soupeřit především s významnými nadnárodními společnostmi. Ty dosud zpravidla vykazují větší efektivitu než firmy, které zřizují města a obce. „Nicméně jejich zisky končí jinde než tam, kde působí. A na to právě reagujeme. Nastává období lokalizace, kdy by si měly větší samosprávné celky pohlídat vlastnictví výroby či dodávek energií a být v této oblasti co nejvíce soběstačné," uvedl náměstek primátora.

Rozdělení Technických služeb na dvě společnosti je další z významných změn, kterými se snaží současné vedení radnice zefektivnit chod společností, které zřizuje nebo v nich má zásadní majetkový podíl. Patří mezi ně například i posílení postavení Vodovodů a kanalizací Zlín a.s. vůči Moravské vodárenské a.s., díky kterému skončil ve městě a jeho okolí prudký růst vodného a stočného. Zlín se tak v žebříčku sídel s nejdražší vodou propadl v loňském roce z druhého na 14. místo. Za kompletní vodní servis, tedy včetně mytí a praní, nyní platí občan města denně kolem sedmi korun. Město také výrazně zefektivnilo správu a údržbu bytů, které vlastní, když společnost zřízenou pro tento účel začlenila pod magistrát a její pracovníci tak mohou využívat jeho zázemí.

Čtenost článku: 7705


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)