tyden-mobility-2018.jpg

Týden mobility nabídne zítřejší MHD zdarma, představení alternativ k autu i snídani pro cyklisty

publikováno: 14.9.2018

Zlín - Kampaň EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY (16. - 22. září) se v letošním roce pokusí přesvědčit (nejen) evropskou veřejnost, že automobily opravdu nejsou jediným dopravním prostředkem. Zejména v městských oblastech je k dispozici řada podstatně smysluplnějších možností. Než tedy bez rozmyslu opět sednete za volant, zkuste nový přístup: „Kombinuj a jeď!“ 
Kampaň EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY se již tradičně snaží upozorňovat na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Městské úřady mohou v rámci týdne od 16. do 22. září realizovat řadu aktivit zacílených na téma udržitelné dopravy – jedná se o skvělou příležitost vyzkoušet nová dopravní opatření a inovativní řešení pro snížení emisí z používání automobilů a dopravy, testovat nové technologie a získat potřebnou zpětnou vazbu od veřejnosti.

Řada doprovodných akcí se tak uskuteční i ve Zlíně. Hlavní program se uskuteční v úterý 18. září v Parku Komenského či na náměstí Míru. Připraveno je i překvapení pro cyklisty. Kdo přijede do města na kole, může se zastavit na snídani zdarma. Na pátek 21. září je pak v rámci Dne bez aut plánováno bezplatné MHD.

„Chceme v tento den nabídnout občanům Zlína možnost cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma.  Je to jeden z mnoha opatření, jak upozornit, že cestování MHD má své nesporné výhody,“ prozradil Josef Novák, radní pro oblast dopravy.  

Každý rok se tato kampaň zaměřuje na konkrétní téma na poli udržitelné mobility. V roce 2018 se tímto tématem stala „multimodalita“. Multimodalita podporuje používání a kombinování různých druhů dopravy pro přepravu jak cestujících, tak i zboží. Kombinace různých druhů dopravy představuje maximalizaci jejich přínosů z hlediska nákladů, rychlosti, flexibility, pohodlí, spolehlivosti atd. Má také přínos pro společnost jako celek např. formou snížení znečištění životního prostředí a přetížení dopravy či zlepšení kvality života a zdraví.

„Před více než rokem jsem objevil kouzlo elektrokola a nyní ho na vzdálenosti do patnácti kilometrů používám jako zdravější, příjemnější, zábavnější a ve městě i často rychlejší alternativu auta. Asi jako každého mě stresovaly kolony, stání na křižovatkách, hledání parkovacího místa i někteří neohleduplní řidiči. Tyto stresy už teď řešit nemusím a vracet se k častějšímu používaní auta, se mi už ani nechce,“ nabídl svou zkušenost, Lukáš Fabián, z tiskového Oddělení zlínského magistrátu, který k tomu dodává. "Ještě před deseti lety jsem byl schopný kvůli přesunu pár set metrů startovat auto. Z mého dnešního pohledu se za svou tehdejší lenost poměrně stydím."

Vlastnictví a používání automobilu stojí peníze. Vedle toho inteligentní kombinace alternativních způsobů přepravy je často levnější: chůze je zdarma, náklady na jízdní kolo nebo měsíční jízdné na veřejnou dopravu jsou (relativně) nízké a zahrnují vše v jednom (parkovné, pojištění, pohonné hmoty atd.). I možnosti sdílené mobility jsou konkurenceschopné.

Účast v kampani je otevřena všem městům, obcím i regionům, které mají o problematiku udržitelné dopravy zájem. Úřady mohou dle svých kapacit a možností realizovat kampaň v plném celotýdenním rozsahu nebo se rozhodnout pouze pro realizaci jednotlivých akcí.

Jaké konkrétní akce se uskuteční ve Zlíně, se dozvíte z plakátů v příloze.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1820

Další fotografie

plakat-etm.jpg snidane-pro-cyklisty-zdarma.jpg

Dokumenty ke stažení

.jpg snidaně pro cyklisty zdarma 95,49 kB
.jpg týden mobility 2018 763,42 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)