Revitalizovaná manufaktura v Lodži

Ve Zlíně se uskuteční veřejná debata na téma revitalizace bývalých průmyslových areálů

publikováno: 18.11.2021

Zlín – Revitalizace bývalých průmyslových areálů jako prostředek k turistické a kulturní propagaci evropských měst. Takovým tématem se bude zaobírat veřejná debata odborníků z Brna, Zlína a polské Lodže. Uskuteční se 19. listopadu v 17 hodin v budově č. 15 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, Vavrečkova 7040 ve Zlíně.

Jaký je stav industriálních památek v Česku a v Polsku? A jak může vypadat revitalizace, která respektuje historické prvky a dává nový smysl staré továrně? Může industriální dědictví přilákat turisty? To jsou otázky, na které budou odborníci v rámci debaty hledat odpověď.

Restart města

Půlmilionová Lodž byla na počátku 20. století epicentrem textilního průmyslu, kde fungovaly stovky továren po celém městě. V 90. letech minulého století výroba upadala, a radní řešili, jak využít industriální dědictví.

Vedení města se rozhodlo, že bude revitalizovat továrny, kde budou nejen kanceláře a byty, ale také muzea, galerie a umělecké dílny. Pozvali jsme Marka Janiaka, hlavního architekta Lodže, který v rámci debaty vysvětlí, jak se jim podařilo restartovat Lodž a nadchnout pro změnu nejen samosprávu, ale i obyvatele města,“ uvedl Wojciech Bednarek z Polského institutu v Praze, který veřejnou debatu organizuje ve spolupráci se zlínskou radnicí.

Téma pro turisty

Zlín se proslavil hlavně díky firmě Baťa, která měla kanceláře a tovární budovy po celém městě. Jenže podobně jako Lodž i ve Zlíně se řeší, jak si poradit s industriálním dědictvím. „Letos jsem byla poprvé v Lodži a velmi mě zaujalo, jak funguje propagace města. Nemají žádný hrad nebo zámek, zato mají továrny. Vsadili na to, že turistům ukážou něco jiného než v ostatních polských městech a zjevně se to vyplácí. Něco podobného řešíme i u nás. Spolupracujeme se spolkem aArchitektura, který se věnuje dokumentaci a popularizaci zlínské architektury. Společně organizujeme komentované prohlídky Zóna Zlín, kde představujeme naší funkcionalistickou architekturu. Jsem moc ráda, že veřejná debata bude přímo v jedné z bývalých továrních budov,“ sdělila Eva Manišová, vedoucí oddělení cestovního ruchu zlínské radnice.

Inspirace pro Brno

Třetím městem, kde byla mnohaletá tradice průmyslu, je Brno, kterému se přezdívalo Moravský Manchester. Bývalé textilní továrny však ustupují moderní zástavbě, a zbývá jen pár posledních industriálních budov. Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje byl začátkem listopadu v Lodži a návštěvu okomentoval: „Lodž může být nejen pro město Brno inspirativní ve svém dnes již koncepčním přístupu k ochraně a transformaci někdejších industriálních areálů. Zatímco v Brně se podařilo transformovat pouze několik málo objektů - jako například nově projekt DADA od architektonické kanceláře KOGAA - v Lodži se tento proces děje systémově. Právě v tom vidím velkou inspiraci pro nás.

Veřejná debata je součástí diskuzní řady Ideas Yard - Talking about Europe, která spojuje představitele civilní společnosti, kulturní tvůrce a odborníky z celé Evropy a otevírá dialog o aktuálních otázkách na poli demokracie, ekologie a udržitelného rozvoje, ale i v oblasti vzdělávání a inovace. Projekt je podporován sdružením EUNIC Global.

Vstup na akci je volný za dodržování aktuálně platných hygienických podmínek. Diskuze se bude také streamovat na FB město Zlín.

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 817


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«prosinec '21»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)