Jediný bateriový trolejbus v ČR a SR má Zlín

Ve Zlíně se zkouší první bateriový trolejbus

publikováno: 22.9.2016

Zlín - Významnou událostí letošního roku je pro Dopravní společnost Zlín – Otrokovice pořízení dvou nových nízkopodlažních klimatizovaných trolejbusů s možností pojezdu na baterie. První z těchto vozidel je již od začátku září ve Zlíně. Objevuje se v ulicích zatím bez čísla a bez cestujících, prochází posledním testováním a slouží též k zaučování řidičů.

„Bateriové trolejbusy jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Jsou cestou, kterou se MHD bude ubírat. Jsem proto velmi rád, že v jejich zavádění jsme v rámci České republiky první,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek.

Trolejbus, který má místo pomocného dieselagregátu kapacitní nabíjecí baterie, je horkou novinkou nejen v DSZO, ale je to první trolejbus tohoto typu nasazovaný do běžného provozu v celé České republice. „I když nesmíme zapomenout, že několik prvních zlínských trolejbusů z doby zahájení provozu v roce 1944 už baterie mělo a bylo s jejich energií schopno ujet krátkou vzdálenost mimo trolejové vedení. Dochovaly se snímky, na kterých trolejbus s bateriemi dovezl svatebčany ve čtyřicátých letech minulého století mimo trolejové vedení až ke zlínskému kostelu,“ připomněl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Současné technické možnosti bateriových trolejbusů jsou však nesrovnatelně větší než před 70 lety. S plně nabitými bateriemi by měly tyto nové trolejbusy ujet bez připojení k trakčnímu vedení minimálně 12 kilometrů. „To je dostatečná vzdálenost jak pro objíždění nenadálých překážek na silnici nebo pro další jízdu při mimořádném výpadku elektrického napájení, tak i pro obsluhování koncových částí sítě bez trakčního vedení, tedy Želechovic nad Dřevnicí, Lužkovic, Gymnázia Lesní čtvrť a Louk,“ uvedl radní Josef Novák, do jehož kompetencí patří doprava.

Bateriový trolejbus přitom nepotřebuje žádnou zvláštní nabíjecí stanici. Když se vrátí pod elektricky napájené trolejové vedení a nasadí sběrače, baterie se začnou okamžitě dobíjet. Navíc jsou tyto vozy vybaveny také tzv. rekuperací, kdy se baterie dobíjejí i brzděním při jízdě z kopce.

„Vyzkoušeli jsme si, že jízdní vlastnosti trolejbusu při pohonu na baterie jsou velmi dobré, lepší než u trolejbusů s dieselagregátem. Cestující vůbec nepozná, jestli vůz jede na baterie, nebo je napájen ze sítě přes sběrače. Trolejbus při jízdě mimo trakční vedení nevypouští do okolí žádné emise a jeho chod je velmi tichý,“ řekl vedoucí úseku údržby vozidel Antonín Červenka. To vše jsou ekologicky příznivé vlastnosti, které ocení hlavně lidé bydlící v blízkosti pravidelných tras MHD.

Bateriový trolejbus využívá karoserii Solaris a elektrovýzbroj Škody Plzeň. Ponechává si označení Škoda 26 Tr Solaris jako v případě již dříve dodaných trolejbusů Solaris (bez baterií). Kontejner s bateriemi je umístěn v zadní části vozu místo pětice zadních sedadel. Vůz má 23 míst k sezení, 2 místa pro invalidní vozíky a jeho celková obsaditelnost činí 80 osob. Maximální rychlost je stanovena jako u ostatních trolejbusů na65 kilometrův hodině. Vůz je vybaven klimatizací i zařízením pro bezdrátové připojení k internetu. Cena sólo trolejbusu s bateriovým pohonem činí asi 12,7 milionu korun (bez DPH). Stejný trolejbus, který by měl místo baterií dieselagregát, by stál asi 11,8 milionu korun.

Předpokládá se, že oba objednané bateriové trolejbusy se stanou součástí vozového parku DSZO a začnou být nasazovány do běžného linkového provozu během podzimních měsíců tohoto roku.

Čtenost článku: 7941

Další fotografie

Vůz byl představen na náměstí Míru Baterie jsou uloženy v zadní části vozu

Dokumenty ke stažení

.doc Trolejbus Škoda 26Tr Solaris s bateriovým pohonem 29 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '19»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)