Dětský festival řemesel zve

Víkend na zámku bude patřit Dětskému festivalu řemesel

publikováno: 16.10.2019

Zlín – Zábavné, hravé i poučné seznámení s řemeslníky a jejich obory. To je stručný popis Dětského festivalu řemesel, který se koná 19. a 20. října ve zlínském zámku. Netradiční akce pro rodiny s dětmi bude přístupná od 9 do 18 hodin. Děti si na místě prakticky vyzkouší například zednické práce, drátenictví, základy mechanické konstrukce, šití a vyšívání, vaření, obkládání, práci se dřevem, modelářství, návrhářství oděvů, knihtisk, fotografování a další řemesla.

Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Je velmi důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé, uvedla organizátorka Dětského festivalu řemesel Věra Stojarová.

Dětského festivalu řemesel se zúčastní místní střední školy. Jednou z nich je Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy ze Zlína, která představí některé své obory. Děti si mohou vyzkoušet například činnosti z oborů Reprodukční grafik pro média, Strojírenství, Elektrotechnika nebo Design výrobků. Další školou, která se přestaví bude Střední škola oděvní a služeb Vizovice. Pro malé návštěvníky chystají stanoviště „Malý fotograf“, „Kouzlíme s vlásky“ či „Navrhujeme šaty pro maminku“. Dětského festivalu řemesel se zúčastní také Waldorfská škola. Ruční práce (háčkování, pletení, šití, tkaní) i tradiční řemesla (řezbářství, truhlářství, měditepectví, včelařství aj.) jsou nedílnou součástí výukového plánu waldorfské školy už od první třídy.

Zcela odlišnou činnost pak na festivalu řemesel nabídnou vývojáři ze zlínské firmy Edhouse. S nimi a s pomocí robotů Edison se děti budou učit programovat. Za vzdělávací LEGO® kroužky Brick by Brick tady budou spousta kostiček Lega pro volnou hru, ale i cíleně zaměřené na povolání stavitele. Na akci přijdou i lektoři z Domu dětí a mládeže Astra Zlín, kteří předvedou ukázky práce v modelářských kroužcích a nová dílna Kuulna se pochlubí svojí zručností při práci se dřevem. V neposlední řadě si mohou malí návštěvníci něco dobrého uvařit s Kuchařských studiem Zlín.

Na Dětském festivalu řemesel nemohou chybět ani stará řemesla. Pro děti se chystají stanoviště, kde si namelou mouku, zkusí si práci kováře, pomůžou uplést proutěný košík nebo si vyzkouší práci na tkalcovském stavu.

Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější manuální profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna.

„Jsem přesvědčena, že k řemeslu děti musíme vést už od útlého věku. To je smysl akce, která bude ve Zlíně poprvé a troufám si říct, že tento formát nemá zatím v Česku obdoby,“ dodala organizátorka.

 

 

 

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 724

Další fotografie

pozvánka

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '20»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)