Vila ředitele J. Hlavničky, 1938 - 1941

Autor: Vladimír Karfík

Úkolem, který se zcela vymykal běžné baťovské produkci a přinesl Karfíkovi velké tvůrčí uvolnění, byly projekty a následné realizace vil pro čtyři přední firemní ředitele. Ti zakoupili velké parcely tehdy ještě v okrajových částech města se vzrostlými stromy a každý si našel svůj vzor: Dominik Čipera ve stylu anglického venkovského sídla, Josef Hlavička v tzv. koloniálním stylu, Hugo Vavrečka se zhlédl v tvorbě Jana Kotěry a konečně Jan Malota ve stylu porýnském. Sám autor komentoval později projekty těmito slovy: "Pokládal jsem tyto stavby za druh experimentu, zdálo se mi, že důsledná typizace by mohla po čase zabřednout do schematismu, málo progresivního a trochu bezduchého, a tak jsem si občas dovolil vybočit z tohoto přísného směru a pokusit se o něco mimořádného."

Hlavičkova vila je jakoby vytržená ze souvislostí času a místa: secese či postmoderna? Bohaté členění okenních ploch, oblouky, arkády a vikýře, balkónky, dřevěné okenice, červené tašky na sedlové střeše, bilá omítka, předprostor typu cour d´honneur. Kde jsi, jednoduchá, červená baťovská kostko? Poměrně konzervativní pojetí dispozice a fasád kombinuje symetrii s asymetrií. Tektonické prvky fasád jsou provedeny v umělém kameni pískového odstínu, ostatní plochy pokrývá omítka kontrastní svou hrubou strukturou.

Hlavničkova vila leží v sousedství Vavrečkovy vily,  v roce 2000 byla rekonstruována a byla zde nově osázena i zahrada.

dfe6cbb4-b-2-2-2.jpg aad6cbb4-b-1-1-2.jpg 47828bc4-b-4-hlavnicka.jpg c499ebc4-s-3-7-hlavnickova-vila-1.jpg

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)