Prezident Masaryk před radnicí - Státní okresní archiv Zlín Klečůvka

Zlín si připomene 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka

publikováno: 7.9.2017

Zlín – Před 80 lety zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Statutární město Zlín si osobnost prezidenta Osvoboditele připomene u jeho sochy před kongresovým centrem. Veřejný vzpomínkový akt se koná 14. září ve 13 hodin.

Tomáš Garrigue Masaryk měl ke Zlínu blízko a často sem jako politik přijížděl. Ačkoliv je známa hlavně jeho návštěva z 24. června 1928, kdy ho jako prezidenta vítal Tomáš Baťa, nebyla jediná. Poprvé naše město navštívil již v roce 1907. V témže roce získal za Českou stranu pokrokovou svůj první parlamentní mandát a pracoval pro volební obvod valašských měst včetně Zlína. Druhý mandát ve stejném obvodu získal při dalších parlamentních volbách v roce 1911.

Působení T. G. Masaryka ve vídeňském parlamentu bylo pro Zlín velkým přínosem při zavádění pokrokových, hospodářských a společenských změn, kterým nutně předcházely změny politické. V záznamech městského zastupitelstva je uvedena řada zpráv o jednání, které Masaryk vedl u vídeňských ministerstev a úřadů ve prospěch rozvoje našeho města. V roce 1910 mu bylo uděleno čestné občanství města Zlína.

Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14 září 1937 v 87 letech v Lánech. Jeho pohřeb 21. září se stal velkou manifestací zármutku, ale také víry v demokracii všech demokraticky cítících občanů státu, bez ohledu na národnost. Smuteční náladu před pohřbem vyjádřil Jaroslav Seifert v cyklu deseti básní a snažil se tak spolu s národem překonat Masarykovu smrt.

Za sto let možná děti našich dětí svým dětem budou teskně vyprávěti

o šedém ránu čtrnáctého září, navěky označeném v kalendáři.

To kalné ráno, to si pamatuj, mé dítě.“ (úryvek z básně To kalné ráno)

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 7760


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)