Zaznačení psích louček a hřišť na území města Zlína

Aktualizovaná vyhláška o volném pohybu psů je kompromisem mezi zájmy dvou stran

publikováno: 15.11.2019

Zlín - Město Zlín aktualizovalo platnou vyhlášku týkající volného pohybu psů na veřejných prostranstvích. Vyslyšelo tak požadavky občanů, kteří volali po tom, aby město dbalo na bezpečnost v parcích, zejména dětí. Zlínský magistrát se vydal cestou kompromisního řešení.

V průběhu listopadu vejde v platnost novelizace vyhlášky omezující pohyb psů na veřejných prostranstvích, původní znění vyhlášky bylo přijato již v roce 2006. „Nyní proběhla novela vyhlášky, a to ze dvou důvodů. Prvním byla legalizace nových psích hřišť, které v posledních třech letech budujeme ve Zlíně, tyto jsou určeny vyloženě jako prostor pro psy. Tím druhým důvodem je kritika občanů, kteří se obávají o bezpečnost dětí. Hlavně ale převládají stížnosti na zůstávající exkrementy na travnatých plochách,“ popisuje důvody novelizace vyhlášky náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Město Zlín hledalo kompromisní řešení situace. Výsledkem je definice dvou nových ploch určených pro psy. Naproti tomu byly určeny dvě plochy, kam psi nesmějí. „Nově nemohou psi na travnaté plochy nového náměstí v Malenovicích, kde se mohou na vodítku normálně pohybovat pouze na chodnících a zpevněných plochách. Další úprava se týká Centrálního parku na Jižních Svazích. V jedné části je vybudováno nové hřiště pro psy s agility prvky, druhá část je pak vymezena pro děti,“ upřesňuje Bedřich Landsfeld

Město myslí na majitele psů, proto zřizuje tzv. psí loučky, které jsou určené pro volný pohyb psů. Jedná se o neohraničené zelené plochy v různých částech Zlína. Nově také vznikají psí hřiště, které jsou oploceny a taktéž určeny pouze pro psy. Tyto hřiště nyní vznikají na Jižních svazích, kde je nejvíce bytových domů a psi potřebují mít prostor se několikrát denně projít. „Deficit cítíme v centru města, kde bychom taktéž chtěli vybudovat prostory pro psy. Má to však svá úskalí. Nemáme k dispozici vhodné pozemky, na kterých bychom hřiště pro psy realizovali. Zájmem města je i nadále budovat nová psí hřiště, včetně lokality centra města,“ říká Bedřich Landsfeld.

Poslední změnou v aktualizované vyhlášce je povinnost dát psovi náhubek v případě, když jej majitel bez dohledu uváže na veřejném prostranství. Všechny požadavky občanů na změnu vyhlášky však vyslyšeny nebyly. Konkrétním případem je požadavek na povinné nošení náhubku za jakýchkoliv okolností.

„Část občanů města se bouří proti aktualizaci vyhlášky s argumentem, že psi nově nesmí do parku Komenského, což nechápu. Je potřeba připomenout, že psi nesmí do parku již řadu let. Chápeme připomínky majitelů psů, ale musíme zohledňovat i požadavky ostatních občanů města Zlína a novelizovaná vyhláška neprotěžuje žádnou z těchto dvou skupin občanů,“ uzavírá Bedřich Landsfeld.

Poslechněte si rozhovor s náměstkem primátora Bedřichem Landsfeldem v Českém rozhlase Zlín týkající aktualizované vyhlášky o volném pohybu psů. Rozhovor naleznete v dokumentech pod fotografií. 

Vložil/a: Tomáš Melzer
Čtenost článku: 3256

Další fotografie

Zaznačení psích louček a hřišť na území města Zlína

Dokumenty ke stažení

.mp3 Rozhovor s náměstkem primátora Bedřichem Landsfeldem v Českém rozhlase Zlín 20278 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)