alenka.jpg

Alenka v říši GIFů natáčená i ve Zlíně učí, jak se neztratit v králičí noře internetu. Teď i jako kniha

publikováno: 31.3.2021

Zlín - Více než 50 % dětí je aktivní na sociálních sítích i ve věku, kdy by účty ještě správě mít neměly. Nemá cenu je od online světa zrazovat, ale poskytnout vhodné informace a dát jim návod, jak se na internetu neztratit. Po úspěšném televizním seriálu režisérky Karoliny Zalabákové, který se natáčel také ve Zlíně a Zlínském kraji, vychází projekt Alenka v říši GIFů i v knižní podobě.

Kniha dětem zábavným způsobem vysvětluje, jak se na sítích zorientovat, a chovat se tu bezpečně, poznat skrytou reklamu nebo nenaletět dezinformacím. Knihu vydává Edice České televize ve spolupráci s autory seriálu: texty napsala Sára Valnohová, ilustroval Erik Berta, na celkové koncepci se podílelo studio Cinebonbon a režisérka seriálové předlohy Karolina Zalabáková.

Anotace knihy

Hlavní hrdinka Alenka se svým kamarádem Oskarem a digitálním asistentem iKrálíkem tráví, stejně jako jejich vrstevníci, spoustu času online. Díky svým zážitkům čtenářům mimo jiné poradí jak se stát influencerem, ale také proč jsou fake news nabezpečné, co o nás sítě a vyhledavače všechno ví nebo jak bojovat s kyberšikanou. Nechybí tipy na skvělá selfíčka a “vyladěný” profil, na druhou stranu se například díky Oskarovi dozvíme, kdy už je hraní online her závislost, a ne pouhá zábava.

Hrdinové knihy svým čtenářům radí, jak si užít digitální svět a kde jsou jeho hranice - a jak s tím souvisí i kvalitně strávený čas mimo sítě a internet. Kniha vede se svými čtenáři dialog, respektuje jejich individualitu a není infantilní. Zároveň reflektuje fakt, že digitální technologie a internet je prostředí, které generuje otázky a situace, se kterými se děti často nemohou (a nechtějí) obrátit na své rodiče. Snaží se překlenout tento generační rozdíl a ukázat, že oba světy si mají navzájem co nabídnout. To vše s humorem a nadhledem, který je pro dialog nezbytný. Autoři kladli důraz na atraktivní vizuální i textovou podobu knihy, která kombinuje klasické knižní postupy s komiksovými ilustracemi. Zároveň slouží i jako sešit, do kterého si čtenáři mohou psát poznámky a plnit nejrůznější úkoly, čímž je zve k hravé interakci. Alenka v říši GIFů je ve své knižní podobě dalším důležitým dílem v rámci celkového projektu, který oslovil děti nejen vysíláním České televize (iKrálíka namluvil populární herec Kryštof Hádek), ale také prostřednictvím sociálních sítí, kterými se hrdinové na internetu autenticky prezentují.

o autorech Sára Valnohová je scenáristka a copywriterka. Alenka v řiši GIFů je její svěží knižní prvotinou, ve které zúročila své znalosti z online prostředí a televizní tvorby pro děti. Erik Berta je talentovaný animátor a výtvarník žijící střídavě v Utrechtu a v Praze, který projektu vtiskl jedinečný rukopis a vytříbený vizuální styl. Oba dlouhodobě spolupracují se studiem Cinebonbon, které se v posledních letech zaměřuje na televizní a filmovou tvorbu pro mladé publikum. o televizním seriálu Ve 13dílném seriálu premiérovaném na ČT :D a ivysilani.cz prozkoumávají Alenka (Yvona Stolařová), Oskar (Vojtěch Franců) a digitální iKrálík (Kryštof Hádek) svět online možností, sociálních sítí a digitálních technologií. Dozvídají se praktické informace i širší kontext. A to i od slavných youtuberů a influencerů, stejně jako od renomovaných odborníků. Na internetu často není správné jen jedno řešení, důležité je o věcech umět přemýšlet a místo biflování používat kritické myšlení. Což je i hlavní poselství seriálu, který se chystá na druhou sérii. Seriál se natáčel mimo jiné i ve Zlíně a Zlínském kraji, díky čemuž jsou lokace viditelné v knize.

Zdroj: TZ Cinebombon

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 392


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«duben '21»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)