Aleš Dufek - odpovědi na dotazy

Dotaz č. 1

Datum: po 10. 9. 2012, 8.33 hod.
Email: ludek.madera@zln.cz

DOTAZ:

Vážený pane náměstku,
27. května 2011 vynesl Nejvyšší správní soud rozsudek 5 As 57/2011, ve kterém rozhodl, že:
"Zákon tedy výslovně stanoví, že výše poskytnutých veřejných prostředků ve spojení se jménem a příjmením osoby, které byly poskytnuty (spolu s dalšími údaji uvedenými v § 8b odst. 3 zákona o svobodném přístupu k informacím) jsou údaji, které povinný subjekt žadateli poskytne".
I po vynesení tohoto rozsudku, který podle mého laického názoru jednoznačně stanovuje, že každý povinný subjekt poskytne kterémukoli žadateli informace o výši veřejných prostředků poskytnutých kterémukoli pracovníkovi, mně pracovníci magistrátu odmítají ještě více než rok informace poskytnout s odůvodněními, že rozsudek nestanovuje magistrátu žádnou konkrétní povinnost, že by se po zveřejnění výše platů a odměn pracovníci magistrátu mohli stát na ulicích terčem výsměchu, že pracují za tak nízké platy, nebo po mně chtěli, v rozporu se zákonem a uvedeným rozsudkem, abych zdůvodnil, proč informace o výši odměn požaduji. Historie mého souboje s pracovníky magistrátu je podrobně popsaná v části "Jak magistrát poskytuje informace" na www.ludekmadera.cz.
Žádám o informaci, jaký je Váš názor právníka, jestli se uvedený rozsudek týká také zlínského magistrátu a jaká opatření vedení magistrátu přijalo, aby se na magistrátu začaly dodržovat zákony a rozsudky soudů.
Děkuji za laskavou odpověď
S pozdravem
Luděk Maděra

ODPOVĚĎ:

Vážený pane Maděro,
děkuji za Vaše podněty, předal jsem je na vědomí příslušným organizačním útvarům MMZ.

Dotaz č. 2

Datum: po 10. 9. 2012, 11.09 hod.
Email: ladamilacek@seznam.cz

DOTAZ:

Dobry den,
Chtela bych timto poprosit o radu a pripadne podat stiznost. Jmenuji se Petra Danickova rodne cislo ******.Od roku 2009 neziji v Ceske Republice.Nahodne jsem prisla na to,ze jsem vedena pod trvalym bydlistem na MU Zlin.Adresa byla zmenema mym expritelem.S tim jsou spojeny neprijemnosti. Vcera mi byl zmrazeno bankovni konto exekuterem,ktery tvrdi,ze MU Zlin obdrzel veskerou korespondenci od roku 2009 a udajne jsem postu obdrzella??? Coz je nesmysl.Nebyla jsem obeznamena s tim,ze ma adresa trvaleho bydliste je MU Zlin..
Jak je mozne,ze cizi osoba muze zmenit Vase trvale bydliste bez obeznameni? Diky tehle neprijemne situaci dluzim vysokou castku penez exekuci Praha a tez mi bylo odecteno 2000Kc MU Zlin. Je to velmi neprijemna situace a chtela bych timto pozadat MU ve Zline o objasneni cele situace.


Dekuji za odpoved
s pozdravem
Petra Danickova

Take jsem zjistila,ze jsem vedena na trvale adrese ve Zline u Vas na MU mesta Zlin diky ex priteli,ktery adresu bydliste prehlasil bez meho uvedomeni. Od roku 2009 neziji v CR a prisla jsem na to uplnou nahodou,pres exekucni firmu v Praze,kde mi bylo receno,ze jsem vedena u Vas.. Jak lze celou situaci resit nebo na koho se obratit?


Dekuji za pochopeni
s pozdravem
Petra Danickova

ODPOVĚĎ:

Vážená paní Daníčková,
dovolte mi vyjádřit politování nad nepříjemnou situací, ve které jste se ocitla, není však v možnostech města Zlína tuto soukromou záležitost vyřešit. U osob, které nemají jiné trvalé bydliště, sice figuruje na základě zákona náměstí Míru 12 jako formální adresa trvalého bydliště a zároveň i adresa pro doručování, avšak je pouze na adresátech, zda si zde poštu pravidelně přebírají či nikoli. Pokud tak neučiní, vystavují se riziku tzv. fikce doručení, kdy uplynutím stanovené lhůty, ve které písemnost není vyzvednuta, se tato písemnost považuje za doručenou, přestože se adresát neseznámil s jejím obsahem. Takováto souhra okolností zřejmě vedla k nařízení exekuce na Vaši osobu, aniž by jste o tom byla informována.
 

Dotaz č. 3

Datum: út 11. 9. 2012, 10.49 hod.
Email: ivan.panik@seznam.cz

DOTAZ:

Dobrý den, pane radní.
Mám jen krátký dotaz: Bylo by možné vysvětlit (z titulu Vašeho právního vzdělání) panu Bětákovi, odpovědnému za Městskou policii, že v této republice platí všechny zákony uveřejněné ve Sbírce zákonů, a v nich všechny paragrafy? Tedy i silniční zákon a v něm obsažený paragraf, který zakazuje cyklistům jezdit po chodníku! Snažil jsem se s ním na jaře na toto téma komunikovat, ale lehce mně arogantně odbyl, že na mně nemá čas. Situace je však již tak neúnosná (zvláště na Jižních svazích), že asi nezbude než podat t.zv. trestní oznámení. Děkuji. S pozdravem Ivan Páník

ODPOVĚĎ:

Vážený pane Páníku,
jelikož je Váš podnět v konečném důsledku směřován vůči panu náměstkovi Bětákovi, dovolím si mu jej předat na vědomí. Zároveň o tomto podnětu budu informovat ředitele městské Městské policie Zlín.
 

Dotaz č. 4

Datum: út 11. 9. 2012, 16.21 hod.
Email: schvanc@gmail.com

DOTAZ:

Dobrý den,
mě by zajímalo jaké konkrétní kroky dělá město v boji proti korupci. Dále by mě zajímalo, zda město plánuje detailně elektronicky zveřejňovat své výdaje (online účetní knihy apod.) a zejména smlouvy a dodatky smluv, které uzavírá. Komunikovalo již někdy město tuto problematiku s Úřadem pro ochranu osobních údajů? Dle mého názoru je totiž občan nejlepším kontrolorem.
S pozdravem Tomáš Nečas

ODPOVĚĎ:

Boj proti korupci má tři roviny. Tou první je aktivní boj proti korupci, který podle mého názoru mohou provádět pouze orgány v trestním řízení – policie a st. zastupitelství. Může se jednat o podobu různých odposlechů případně nassazení policejních provokatérů atd. Takový boj je samozřejmě nejúčinnější, protože korupce se velmi těžce prokazuje, neboť z ní mají výhody obě strany. Jednak ta, co úplatek bere, tak i ta, co ji poskytuje.

Druhou rovinou je pasivní boj proti korupci, kde už samozřejmě samospráva může konkrétní kroky podnikat. Od minulých komunálních voleb se na zlínském magistrátu změnily dvě podle mě naprosto zásadní věci. Jednak drtivá většina výběrových řízení na stavební práce nad 300 tisíc korun a na dodávky zboží a služeb nad 100 tisíc korun jsou od samého začátku transparentně evidována na webu města (to znamená zrušili jsme pohodlnou cestu oslovování vytipovaných firem). Druhou zásadní věcí je dvoustupňovou kontrola veškerých objednávek zboží a služeb od 20 tisíc korun. Je nutno uvést, že tyto opatření jsou samozřejmě pro úředníky velmi nepříjemné, protože na ně kladou velké časové nároky a všechno je mnohem pomalejší než to bylo dříve. Je to bohužel velká daň za tato protikorupční opatření.

Třetí rovinou jsou pak nejrůznější podezření občanů na korupční jednání při úředním postupu. Týkají se především orgánů města vykonávajících tzv. státní správu. Tady je nutné být velmi zdrženlivý, protože právní systém v České republice je v podstatě roztříštěný, na jeden problém existuje několik právních názorů, soudy vydávají často protichůdná rozhodnutí a v této oblasti skoro není možné ze strany politické reprezentace města moc podniknout.

Co se týká elektronického zveřejňování smluv: postupně je začínáme zveřejňovat včetně jejich dodatků. 

Dotaz č. 5

Datum: st 12. 9. 2012, 14.32 hod.
Email: ludek.madera@zln.cz

DOTAZ:

Vážený pane náměstku,
podle mého názoru, a myslím si, že to není jen můj názor, je nejúčinnějším bojem proti korupci zveřejňování informací. Jsem přesvědčený, že pokud by pražský magistrát musel zveřejňovat informace o všech platbách, které provedli, že by například žádný problém zvaný Open Card neexistoval.
Samozřejmě existují i jiné možnosti, jak proti korupci bojovat, jak ji udržet v přijatelných mezích, například metoda, kterou s úspěchem používal ruský car. Ten nechal několik zkorumpovaných úředníků zastřelit. Ostatní se zalekli, přestali krást, a když se po třech, čtyřech letech kradení zase rozmohlo nad přijatelnou mez, nechal car zase pro výstrahu zastřelit několik dalších úředníků, a tím udržoval korupci v přijatelných mezích. Bohužel, tuto metodu, i když by byla určitě účinná, nelze ve Zlíně použít. Škoda.
Vážený pane náměstku,
na třetí straně Magazínu Zlín 3/2011 jste prohlásil, že pro informovanost občanů jste udělali maximum. Konkrétní příklady, jak pracovníci magistrátu poskytují informace, zveřejním v částech A, B a C na mém webu www.ludekmadera.cz. Protože web ještě není hotový, je tam zatím pouze část C, dovoluji si poslat Vám celou historii mailem. V případě zájmu o přílohy Vám mohu ty, které nemají pracovníci magistrátu, poslat mailem, nebo donést na CD.
Jsou tyto případy skutečně maximem toho, co jste schopen pro informovanost občanů udělat?
Pokud ano, možná by nebylo od věci zvážit možnost rezignace na funkci.
Děkuji za laskavou odpověď
Luděk Maděra

ODPOVĚĎ:

Vážený pane Maděro,
děkuji za Vaše podněty, předal jsem je na vědomí příslušným organizačním útvarům MMZ.
 

Dotaz č. 6

Datum: st 12. 9. 2012, 14.55 hod.
Email: ludek.madera@zln.cz

DOTAZ:

Vážený pane náměstku,
roky svádím souboje s pracovníky magistrátu o informace. Většina odpovědí, které od pracovníků magistrátu dostávám, jsou lži (data v účetním programu jsou vytvořena a uložena v souborech pdf), obstrukce (žádost o upřesnění, zda jsem žádal informaci o odměnách vedoucích zlínského magistrátu nebo některého jiného magistrátu), pokusy mě okrást (vykázání 142 hodin a 30 minut přepisování informace rychlostí 65 úderů za minutu), nebo mě přímo sprostě okradli, když jsem musel za neúplné a tudíž zcela bezcenné informace zaplatit několik tisíc korun.
Existuje podle Vás nějaká jiná možnost, jak získávat z magistrátu pravdivé, nepředražené informace, než podávat pokaždé, kdy pracovníci magistrátu budou jednat v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím, žaloby a návrhy na exekuci?
Děkuji za laskavou odpověď
Luděk Maděra

ODPOVĚĎ:

Vážený pane Maděro,
děkuji za Vaše podněty, předal jsem je na vědomí příslušným organizačním útvarům MMZ.

 

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '21»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)