bateriovebusy.jpg

Bateriové trolejbusy mají za sebou v Kostelci a Štípě rok provozu

publikováno: 30.7.2020

Zlín - Rok provozu má za sebou nový systém vedení městské hromadné dopravy ve Zlíně-Kostelci, Štípě a Velíkové s využitím bateriových trolejbusů. Cestující zde dostali více spojů než dříve a ovzduší v této části města bylo uchráněno asi 700 kilogramů exhalací z naftových motorů.

Po roce provozu bateriových trolejbusů na linkách MHD č. 4 a 5 Podhoří – Lešná ZOO a jejich zajíždění do nezatrolejované oblasti Kostelce a Štípy se nový systém hromadné dopravy stabilizoval, cestující si na něj zvykli a většině z nich vyhovuje.

Bateriové trolejbusy jezdí do Kostelce a Štípy od 1. června 2019. Do Velíkové zajíždí ze Štípy přípojný autobus nově zřízené linky 46. Ke stejnému datu byla zrušena autobusová linka 34 a na původních autobusových linkách 35 a 36 zůstalo jen několik přímých spojů. Byla vybudována nová zastávka MHD Zámecká včetně přístřešku, nová zastávka Vršava ve směru jízdy do Kostelce, rekonstruovaly se v obou směrech zastávky Januštice-tenisové kurty. Bezpečnost cestujících se zde zvýšila zřízením dvou přechodů pro chodce se světelným signalizačním zařízením.

Pro cestující, kteří se přepravují mezi Zlínem, Kostelcem, Štípou a Velíkovou, i návštěvníky ZOO přinesl nový systém větší počet spojů a jejich pravidelné intervaly. V minulosti se zde ročně najezdilo asi 165 tisíc kilometrů autobusy. Tento výkon ujetých kilometrů převzaly bateriové trolejbusy. Do ovzduší se tak v této lokalitě neuvolnilo z výfukových plynů autobusů za rok asi 700 kilogramů škodlivých emisních látek. Výrazně se snížila hladina hlučnosti.

„Naše zkušenost s provozem bateriových trolejbusů je velmi dobrá. Jsme rádi, že jsme našli část města, kde bateriové trolejbusy mohly téměř zcela nahradit dřívější autobusový provoz. Vidíme v tom i do budoucna cestu k další ekologizaci hromadné dopravy,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Pro zajišťování dopravní obslužnosti Kostelce a Štípy zakoupila DSZO v loňském roce sedm klimatizovaných nízkopodlažních bateriových (tzv. parciálních) trolejbusů typu 30 Tr v hodnotě téměř 94 milionů korun. Pětaosmdesát procent pořizovacích nákladů bylo uhrazeno z dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Bateriový trolejbus ujede na energii z akumulátorů vzdálenost až 12 kilometrů mimo trakční vedení. Po návratu vozu pod trolejové vedení se baterie opět dobíjejí. V úseku Podhoří – Vršava jsou linky 4 a 5 zatrolejovány, úsek přes Kostelec a Štípu je veden mimo trakční vedení.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 662


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«říjen '20»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 9 - 11 a 14 - 17
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)
'), } ] }); --->