Značka

Blokové čištění: 15 tun prachu a špíny každý týden

publikováno: 3.4.2018

Zlín - Zbavit město špíny a snížit prašnost. To jsou hlavní cíle blokového čištění, se kterým se i letos počítá ve všech ulicích Zlína. Čisticí vozy Technických služeb Zlín budou v jednotlivých čtvrtích nasazovány postupně od dubna do října. Jak moc se podaří zlepšit životní prostředí v krajském městě, ale záleží také na řidičích. Jejich nekázeň totiž vynaložené prostředky dokáže z velké části zhatit.

Blokové čištění je osvědčenou metodou vedoucí ke zlepšení životního prostředí ve městech. Dochází tím totiž mimo jiné k znatelnému snížení prašnosti. „Po skončení očisty jednoho úseku, například ulice, je na skládku dopraveno odhadem pět až sedm tun špíny a prachu. Týdně tak mluvíme o zhruba 15 tunách,“ představuje rozsah a účinek blokového čištění náměstek primátora Patrik Kamas, do jehož kompetence Technické služby Zlín patří.

Vynaložené úsilí i peníze ale mnohdy do značné míry hatí neukáznění řidiči. „Vždy sedm dnů před blokovým čištěním je v konkrétním úseku instalováno přechodné dopravní značení, které upozorňuje na nutnost ponechat prostor bez aut,“ říká radní města pro dopravu Josef Novák. I přes tato opatření se ovšem musí čisticí vozy pravidelně vyhýbat mnoha zaparkovaným vozidlům. „Odhadem v ulicích zůstává až dvacet procent aut, jejichž řidiči výzvu ignorují. Tím účinnost čištění klesá klidně až o polovinu – část ulice či prostranství není očištěna vůbec, navíc se smetky dostávají pod zaparkované vozy,“ dodává ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

Magistrát i Technické služby Zlín proto vyzývají řidiče k větší odpovědnosti. „Pokud nenajdou místo v okolních ulicích, mohou řidiči po dobu blokového čištění zajet s vozem na některé z velkých parkovišť, které Technické služby Zlín provozují – například naproti divadlu, v Březnické ulici pod sportovní halou, u obchodního domu Prior či u Velkého kina. Například na parkovišti Březnická stojí parkovné na celý den 30 korun,“ připomíná Jakub Černoch nabídku parkovacích míst. 

 

Doplňující informace

Technické služby Zlín jsou plně vlastněny statutárním městem Zlín, zaměstnávají asi 200 pracovníků, kteří mají k dispozici bezmála stovku vozidel a strojů. Starají se především o odpadové hospodářství přes svoz, třídění až po skládkování, letní i zimní údržbu komunikací a chodníků, provoz parkovišť, semaforů a veřejného osvětlení.

 

TZ TS Zlín

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 2977


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«březen '19»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky