Chorzow

Údaje o městě Chorzow
Stát: Polsko
Vzdálenost: 211 km
Počet obyvatel: 107 000
Poloha: mapa
Rozloha: 33,5 km2
www: www.chorzow.pl
Partnerství od: 1996, resp. 1998
(16. 4. 1998 ve Zlíně, 28. 4. 1998 v Chořově)
Prohlášení o partnerství (česká a polská verze)

Město leží na jihu Polska, v centrální části Horního Slezska, v bezprostředním sousedství Katovic, na křižovatce důležitých komunikačních tras. Exkluzivní ulice Svobody, před pár lety zrekonstruovaná, jejíž vznik se datuje do poloviny 19. století, je pýchou obyvatel Chorzowa. Moderní obchodní zóna v historické ulici je na jedné straně zakončena neogotickou stavbou pošty z 19. století, s osvětlenou věží a náměstím s fontánou, zatímco na druhé straně můžeme nalézt monumentální kostel sv. Jadwiga, také pocházející z 19. století, s přiléhajícím tichým náměstím. Ve městě se nachází evropsky jedinečný Vojvodský park kultury a oddechu. Tento jedinečný přírodně-rekreační komplex s lunaparkem, zoologickou zahradou, etnografickým parkem, lanovou dráhou a zmodernizovaným a rozšířeným národním Slezským stadionem, je stále více atraktivní.

Chorzow, který se nachází v samém srdci katovické aglomerace, bylo ještě před pár lety typickým centrem průmyslu v Horním Slezsku. Obraz Chorzowa, typického představitele industriálního centra Horního Slezska s komíny, tavnými pecemi a koly těžních věží uhelných dolů už se vyskytuje jen na starých fotografiích a blednoucích pohlednicích. Toto jsou staré symboly civilizačního pokroku, který se odehrával v 19. století. Transformace, která se v zemi odehrávala, společně s desetiletím znovuzřízené samosprávy, změnila image města. Město zkrásnělo. Těžký průmysl je historií. Město se stává centrem malého a středního podnikání. Kvete obchod a služby.

Po dvou letech spolupráce odehrávající se na základě rámcové dohody o spolupráci podepsali v roce 1998 zástupci obou měst prohlášení o partnerství.

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)