2014-03-12-08-39-05.jpg

Dopravní informace ve Zlíně online!

publikováno: 12.3.2014

Zlín - Chcete-li se vyhnout dopravním komplikacím na hlavních tazích města Zlína, můžete k tomu využít novou aplikaci, která monitoruje provoz a udává dojezdové časy na stránkách města Zlína v sekci „Monitoring dopravy," odkaz: http://www.zlin.eu/monitoring-dopravy-cl-1834.html.

„Telematický systém dopravního uzlu Zlín, I. Etapa," tak se jmenoval projekt, který byl realizován ke konci loňského roku a právě skončil jeho zkušební provoz. Projekt byl podpořen dotací z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2013 ve výší 1,24 milionu korun. Cílem projektu je nejen informovat širokou veřejnost o aktuální dopravní situaci na hlavních trasách města Zlína, ale i sběr dopravních informací nezbytně nutných pro potřeby plánování v oblasti dopravy.

Ve veřejně přístupné aplikaci si tak sami můžete před odjezdem do práce nebo zpět podívat, jak aktuální situace v ulicích Zlína vypadá, zda se máte nějaké ulici vyhnout, či zda projedete bez problémů celým Zlínem křížem krážem.

Podobné telematické systémy se ve světě používají čím dál častěji, snažíme se tedy jen udržet krok s dobou a udržet laťku v očekávání obyvatelů Zlína k lepšímu životu," říká Jiří Kadeřábek, náměstek primátora a pokračuje: „V roce 2012 jsme také dokončili projekt Preference MHD, který optimalizoval řízení křižovatek a průjezd Zlínem na tzv. zelenou vlnu, jehož výsledky můžeme vidět i v tomto systému. Například průjezd Zlínem mezi první křižovatkou od přivaděče R55 v Malenovicích k poslední křižovatce směrem na Vizovice zabere 15-16 minut, přestože musíte projet bezmála 30 světelných křižovatek, což by se dříve tak rychle určitě nepovedlo."

Zatímco v podobných projektech ve světě je funkčnost systému založena na technologii tzv. floatingcars (česky plovoucí vozidla – např. při použití online navigace v telefonu se zároveň odesílají data o vaší poloze a přispívají tím k vyhodnocení plynulosti provozu – pozn.), která je dobře využitelná na dálnicích, ve Zlíně šli jinoucestou. „Vzhledem k tomu, že většina řidičů jedoucích ve městě nepoužívá navigaci, rozhodli jsme se jít cestou detekce vozidel pomocí hojně rozšířené Bluetooth technologie. Zkušební provoz nám jen potvrdil předchozí testování, že máme dostatek dat pro monitoring dopravy a aplikace dokáže rychle reagovat na jakékoliv problémy v dopravě pomocí technologie Bluetooth. Pro Vaši představu, jedná se přibližně o třicet procent vozidel projíždějících městem Zlínem, které mají zapnutý Bluetooth, a poskytují tak data o aktuální situaci v dopravě," říká Karel Říha, vedoucí Odboru koncepce a realizace dopravních staveb magistrátu.

Systém pracuje na principu měření doby jízdy konkrétního vozidla, v němž se nachází jakékoliv zařízení se zapnutým Bluetooth (BT) - mobilní telefon, BT handsfree, rádio s BT aj. Většina BT zařízení vysílá svou unikátní adresu (tzv. MAC adresu), čímž jednoznačně určuje dané vozidlo. Po městě je rozmístěno 20 bodů, většinou se jedná o důležité křižovatky, na kterých jsou umístěny BT detektory.Zachycené informace (fyzická MAC adresa zařízení a časová značka průjezdu) jsou zasílány na vyhodnocovací server, který provede fúzi a separaci dat. MAC adresy jsou anonymizovány, čímž je zajištěna ochrana soukromí řidičů a data jsou následně zavedena do databáze, kde jsou dále filtrována, validována a vyhodnocována v krátkém časovém intervalu. Server pak poskytuje agregovaná data ve formě aktuálních jízdních časů a zpoždění na webový portál.

Řidiči tak mohou jednoduše zjistit, kdy je v které ulici dopravní špička nebo dopravní komplikace, všechny problémy logicky způsobují prodloužení jízdního času. Aplikace umožňuje také vlastní pohled řidiče, kdy si řidič nastaví výchozí bod, např. první křižovatku, jenž projede při cestě z práce v centru města, a cílový bod např. na výjezdu z města. V případě, že se k cílovému bodu dá dostat více trasami, uživatel hned vidí, zda je na některé z nabízených cest hustěji než jinde a která pro něj bude znamenat nejmenší časovou ztrátu.

Jak již název projektu napověděl, chystá se jeho pokračování, kdy by se měla zlepšit přímá informovanost řidičů. „Aktuálně se zpracovává projektová dokumentace na pokračování projektu, kdy bychom chtěli následovat známé metropole a umístit informační panely přímo do ulic Zlína, aby si řidiči před důležitými křižovatkami mohli vybrat z alternativních tras v závislosti, kterou trasou se dostanou rychleji k cíli," uzavírá vysvětlení Karel Říha.

Pokud chcete přispět k této obecně prospěšné aplikaci, nezapomeňte si zapnout bluetooth na svém zařízení ve vozidle při průjezdu Zlínem.

Čtenost článku: 17544


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«březen '20»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

Neplatí do odvolání
výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)