Zlín už bateriový vůz zkoušel-2.jpg

Dopravní společnost chce zakoupit elektrobus

publikováno: 12.2.2018

Zlín - Na tři otázky spojené s vyhlášením veřejné zakázky Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice na dodávku městského nízkopodlažního elektrobusu odpovídá výkonný ředitel DSZO Josef Kocháň. 

Dopravní společnost vyhlásila na konci ledna veřejnou zakázku na uzavření smlouvy o dodávce jednoho kusu městského nízkopodlažního elektrobusu včetně uzavření servisní smlouvy o zavedení plnohodnotného servisního místa. Byl by to první elektrobus ve vozovém parku DSZO. Pokud bude takový vůz zakoupen, kde předpokládáte jeho hlavní využití? 

Vzhledem k tomu, že již dlouhou dobu sledujeme trendy ve vývoji, výrobě a užití elektrobusů v podmínkách MHD, padlo i v DSZO rozhodnutí zakoupit tento vůz pro nasazení na linkách ve Zlíně a Otrokovicích. Před tímto rozhodnutím jsme úspěšně zavedli jako jedni z prvních v České republice trolejbusy s pomocným pohonem na baterie, které po více než ročním provozu vykazují velmi uspokojivé výsledky. S přihlédnutím k této zkušenosti a k výsledkům testů v jiných městech v České republice s elektrobusy, jsme se rozhodli i tento vůz navázat na síť trolejového vedení ve Zlíně a Otrokovicích a v zadávacích podmínkách požaduje dobíjení vozidla z této sítě. To samozřejmě v prvních fázích ovlivní i nasazení vozidla a možnost jeho uplatnění v místech, kde autobusy navazují na trolejovou síť. Jako nejvhodnější se jeví linka č. 55 v Otrokovicích nebo po úpravách linka č. 33 ve Zlíně. 

Kolik cestujících by měl takový vůz pojmout, jaké maximální rychlosti by měl dosahovat a jakou vzdálenost by měl ujet na jedno nabití baterií? Kde a jak dlouho by se baterie elektrobusu dobíjely? 

U poptávaného vozidla požadujeme podobné jízdní a užitné vlastnosti jako u vozidel, která již provozujeme. Proto jejich obsaditelnost a rychlost odpovídají těmto běžným parametrům. U dojezdu požadujeme minimum 250 kilometrů na směnu. Z tohoto důvodu by byl elektrobus nasazován na trasy, které umožní průběžné dobíjení z trolejbusových trolejí v době technologických přestávek. Hlavní dobíjení by pak probíhalo přes noc ve vozovém depu DSZO.

V zadávací dokumentaci veřejné zakázky se hovoří o bílém nátěru elektrobusu. Fanoušci zlínské a otrokovické MHD nyní diskutují o tom, proč nebude použit obvyklý žluto-modrý lak jako u ostatních vozů… 

U prvního elektrobusu předpokládáme vnější polepy, které budou propagovat zelenou energii a ekologii. Vhodnějším podkladem pro polepy je bílý povrch. Takže bychom mu v tomto případě dali rádi přednost před standardními podnikovými barvami.

 

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1879


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)