drevo.jpg

Dřevařské sympozium podpořilo i město Zlín. Díla budou zdobit veřejný prostor

publikováno: 31.7.2019

Zlín - Také v letošním roce město Zlín podpořilo dva studenty, kteří se zúčastnili Mezinárodního studentského sochařského sympozia Dřevo Wood pořádaného Nadací Tomáše Bati. Sympozia se zúčastnilo šest studentů. Komise složená ze zástupců města a magistrátu vybrala díla Spící strom autorky Oleny Piskovy, letošní absolventky Fakulty výtvarných umění, VUT Brno a dílo Rodimič autora Róberta Ferka, studenta druhého ročníku Vysoké školy výtvarných umění Bratislava.

„Autoři získali od města ocenění ve výši 5 tisíc Kč. Jejich díla jsou nyní umístěna v zahradě vily Tomáše Bati. Skulptury budou možná ještě v tomto roce přemístěny do parteru města na místa vybraná odborem městské zeleně,“ uvedla Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče. Vernisáže se zúčastnil jen slovenský student Róbert Ferko, kterému symbolický šek předala vedoucí odboru kultury a památkové péče Eva Husáková. Druhá autorka Ukrajinka Olena Piskova tou dobou absolvovala své promoce na brněnské univerzitě.

„Jde o lípu, která mě zaujala svou neobvyklou formou. Ještě více se mi zalíbila, když jsem ji odkůrovala a všimla jsem si cestiček od brouků. Takový život uvnitř. Cestičky vytváří nádhernou texturu. K samotnému portrétu mě inspirovala věta z organizačních propozic sympozia, kde bylo uvedeno, že dáváme kmenům druhý život. Dílo tedy dostalo název Spící strom, neboť se mi líbí představa, že není mrtvé, jenom usnulo. Jsem detailistka, chtěla jsem si vyzkoušet, jak moc živý obličej se mi podaří ve vymezeném čase vytvořit. Myslím si, že se mi to povedlo. Tvorbě se dřevem bych se ráda věnovala i nadále,“ uvedla oceněná absolventka.

Róbert Ferko ke svému dílu Rodimič zase prozradil.

„Oslovilo mě dřevo ze stoleté lípy, která pochází z pozemku Baťovy vily. Lípa je sama o sobě symbolickým stromem, proto mě inspirovala k vytvoření slovanského symbolu rodu Rodimiče. Otvory znázorňují početnost rodu. Tradice naší kultury ve smyslu hodnot a způsobu života a jejich udržování jsou pro mě prioritou, celá naše rodina se o slovanství velmi zajímá. Navíc jsem přesvědčen, že vše má svoji energii, takže i mé dílo bude vyjadřovat potřebu soudržnosti s naší zemí a rodinou,“ popsal své dílo mladý autor.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 796


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '20»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)