Literární jaro

Festival Literární jaro Zlín 2019 láká na výrazné osobnosti

publikováno: 17.4.2019

Zlín – Jubilejní desátý ročník festivalu autorských čtení a besed se spisovateli Literární jaro Zlín 2019 začíná  již 23. dubna. Zlín bude hostit autory zvučných jmen, mezi jinými čerstvou nositelku ocenění Magnesia Litera za knihu roku Radku Denemarkovou, Jaroslava Rudiše či Viktorii Hanišovou.

Festival Literární jaro Zlín navazuje na tradici studentských literárních festivalů Literární květen a L!TERRA a zaměřuje se  na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení nových  knih a setkání s literárními osobnostmi. Návštěvníci se mohou zúčastnit  čtení pod širým nebem, chybět nebude pořad pro děti či přednáška pro odbornou veřejnost. Letošní ročník s podtitulem ZA LESY A ZA HORAMI bude mj.  zaměřen na propagaci české literatury v zahraničí a do Zlína přivede výrazné zástupce střední a mladší generace českých autorů. Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, záštitu nad festivalem převzali Miroslav Kašný, člen Rady Zlínského kraje, Miroslav Adámek, náměstek primátora statutárního města Zlína, a České centrum Mezinárodního PEN klubu s odbornou garancí Antonína Bajaji. Festival je pořádán za podpory Zlínského kraje, statutárního města Zlína, Rakouského kulturního fóra a dalších partnerů.

Festival se koná od 23. dubna do 7. května 2019 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Pozvání přijali spisovatelé žijící v zahraničí – Dora Kaprálová, brněnská rodačka žijící v Berlíně, která bude číst ze své připravované povídkové knihy Ostrovy, česko-rakouský autor pocházející ze Zlína Stanislav Struhar či Jaroslav Rudiš, spisovatel a dramatik, autor scénáře k filmu Davida Ondříčka Grandhotel či snímku režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída, jehož premiéra se chystá letos. S velkým úspěchem se setkalo filmové zpracování jeho komiksového příběhu osamělého železničáře Aloise Nebela.

Vzácným hostem bude čerstvá nositelka ocenění Magnesia Litera 2019 za knihu roku Radka Denemarková, jedna z nejpřekládanějších českých spisovatelek. Číst bude z oceněného románu Hodiny z olova, inspirovaného autorčiným pobytem v Číně. Pořad se odehraje na střeše Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně za hudebního doprovodu Elišky Lajdové.

Svou novou knihu Výsek představí Emil Hakl, jehož zdramatizovanou povídku Návštěva uvádí v současnosti Národní divadlo. Připravovanou knihu Rekonstrukce uvede Viktorie Hanišová, autorka románů Anežka a Houbařka, které vzbudily mimořádný čtenářský ohlas. Básník, autor knížek pro děti, překladatel a pedagog Radek Malý potěší společně s výtvarníkem Františkem Petrákem posluchače svou sbírkou lehce rozmarné poezie Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní. Spisovatel Marek Šindelka do Zlína zavítá se svým románem inspirovaným osudy běženců Únava materiálu oceněným Magnesií Literou.

Činnost Českého literárního centra (ČLC), které se výrazně podílelo na realizaci mimořádně úspěšné prezentace české literatury na letošním Lipském knižním veletrhu, a zkušenosti a zážitky z jeho příprav a konání přiblíží Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně, při níž ČLC působí. Program Literárního jara Zlín 2019 uzavře oblíbené Čtení v parku – tentokrát z knihy Karla Poláčka Hostinec U kamenného stolu v podání herce Městského divadla Zlín Marka Příkazkého. O hudební doprovod festivalu se postarají čerství držitelé ocenění Anděl – Žamboši, Eliška Lajdová, Štěpán Holík, Vlastimil Škoda, Helena a Julie Vajdákovy nebo Martin Kot.

Celý festival doprovází  výstava Rakouského kulturního fóra Sigmund Freud – Odhalení 21. století, představující život a učení světoznámého rodáka z moravského Příbora, zakladatele psychoanalýzy. Výstava je ke zhlédnutí ve vstupní hale budovy 15 od 1. dubna do 7. května 2019.

Podrobný program festivalu a více informací o autorech, moderátorech a všech účinkujících naleznete na webových stránkách www.literarnijaro.cz.

 

TZ pořadatelů

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 722

Dokumenty ke stažení

.jpg Literární jaro plakát 1343,79 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '19»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)