Groningen

Údaje o městě Groningen
Stát: Nizozemí
Vzdálenost: 1105 km
Počet obyvatel: 188 000
Poloha: mapa
Rozloha: 83,69 km2
www: www.groningen.nl
Partnerství od: 1996
(25. 9. 1996 ve Zlíně)
Dohoda o spolupráci (česká a anglická verze)

Město Groningen je podle počtu obyvatel šesté největší město Holandska a největší severního Holandska. Jedním z nejcharakterističtějších rysů Groningenu je skutečnost, že téměř všechna společenská zařízení jsou soustředěna na velmi malém prostoru. Obchody, provinční i státní úřady, bydlení, kanceláře, muzea, knihovny, univerzitní fakulty, soudy, trhy, kavárny a restaurace lze nalézt na ploše méně než jednoho čtverečního kilometru. Centrum Groningenu je rušné a živé. Hlavním úkolem města je uchovat si kvalitu svého bydlení, obchodních a rekreačních zařízení.

Věž Martini je určitě dominantou, která poutá pozornost každého návštěvníka města: je to nejnápadnější bod města a byl jím více než 500 let. Od roku 1994 mu však přibyl neohrožený soupeř - Groningenské muzeum. Jako celek nové Muzeum nenabízí jen ukázku umění, samotné je vlastně uměleckým dílem uprostřed města, protnutým veřejnými plochami, odkud kolemjdoucí bezprostředně vidí veškeré druhy umění.

Groningen je obchodním centrem severního Holandska, což se odráží ve skutečnosti, že téměř polovina práceschopného obyvatelstva provincie pracuje v Groningenu. V Groningenu se setkává neziskový sektor se ziskovým, služby s průmyslem i zemědělstvím. Město je národním centrem tiskařství, medicínské technologie a zemědělství.  

První vzájemné kontakty mezi městy začaly v roce 1990. Jelikož obě města měly zájem na pokračování přátelských vztahů, podepsali představitelé obou měst v roce 1996 smlouvu o vzájemné spolupráci.

Groningen byl vyhlášen "Městem kol 2002", a to o tento čestný titul bojovalo 115 holandských oblastí. Auta v Groningenu prohrávají - jízda na kole je zhruba o 30 % rychlejší než jízda autem. Téměř 50 % pohybu se ve městě odehrává za použití kola. Ve městě je pro veřejnost k dispozici 24 hlídaných stanovišť pro kola.

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)