Historie partnerských vztahů měst v ČR

Jestliže Evropa se k partnerství měst stavěla čelem od 50. let, v tehdejším Československu to bohužel nebylo vzhledem k politické situaci možné. V druhé polovině 60. let v souvislosti s politickým uvolněním začala města přece jen navazovat oficiální či neoficiální kontakty s obcemi jiných států. Po roce 1968 však tyto vztahy musely být přerušeny. I když spousta partnerů nadále spolupracovala, platila mnohem přísnější pravidla; každé partnerství např. podléhalo registrační povinnosti.

Po roce 1989 prošla oblast spolupráce partnerských měst významnými změnami, a to v souvislosti s reformou územní správy a samosprávy, která městům především umožnila navazovat přímé kontakty se zahraničními partnery dle jejich vlastního výběru. Nebylo výjimečné, že se nyní města začala vracet k zpřetrhaným kontaktům a navazovat další a další partnerství.

Ve vztahu k sousedům má tato aktivita nejdůležitější rozměr, neboť tyto vztahy jsou tvořeny především běžnými kontakty lidí, měst a obcí na krátkou vzdálenost přes hranice. Z iniciativy našich příhraničních měst a jejich partnerů v sousedních zemích vzniklo v minulých letech několik euroregionů, jejichž síť dnes pokrývá velkou část hranic státu.

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)