skica-jezirko.jpg

Jezírko zadrží vodu a osvěží prostředí v Centrálním parku

publikováno: 13.11.2020

Zlín - Vodní biotop jako místo k relaxačním procházkám a zvýšení biodiverzity, ale také podzemní akumulační nádrže pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů. To je hlavní podstata projektu, jehož realizace se nyní přiblížila. Rada města Zlína na svém posledním zasedání schválila vyhlášení veřejné zakázky ke zhotovení této stavby. Jedná se tak o další etapu dostavby Centrálního parku na sídlišti Jižní Svahy.

„Půjde o krajinný prvek, takzvaný vodní biotop, který díky svým přírodním procesům bude pomáhat zlepšovat mikroklima v dané lokalitě. Posedět bude možné nejen na zpevněné ploše, která u jezírka vznikne, ale také v horní části terénní modelace a to na úrovní nové vybudované vyhlídkové lávky, jejíž okolí bude doplněno o netradiční mobiliář, jako jsou dřevěná lehátka apod.“ upřesnila Zuzana Hegmonová, zahradní architektka z Odboru městské zeleně magistrátu.

Nově budovaná plocha v Centrálním parku bude mít rozlohu cca hektar. Dominantou bude jezírko s rozlohou 1000 metrů čtverečních, na jehož břehy budou vysazeny vodní rostliny. Jezírko nebude určeno ke koupání. Nádrž bude napájena z podzemního vrtu, počítá se však i s využitím dešťové vody svedené z nedalekých bytových domů do podzemní retenční nádrže. Tato voda bude po určité době od naplnění využívána jednak jako zdroj pro doplňování vody v samotném biotopu a jednak pro závlahu zeleně v parku. Výstavbu biotopu s jezírkem podpořili také obyvatelé města v anketě, která kladla otázku, co by mohlo vzniknout po zbouraném torzu.

„Hospodárnost s využitím dešťové vody je na místě. Při vydatnějších deštích tyto záchytné nádrže uleví kanalizační sítí, čímž snižují riziko povodní. Zadrženou vodu lze využít později, když naopak udeří sucho,“ uvedl Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 24 790 000 Kč bez DPH. Část stavby bude spolufinancována z Operačního programu Životního prostředí.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 810


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«listopad '20»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 9 - 11 a 14 - 17
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)
'), } ] }); --->