foto: Dalibor Michalčík

Josef Ruszelák převzal Cenu města Zlína

publikováno: 6.4.2018

Zlín – V obřadní síni zlínské radnice se konalo slavnostní předání Ceny města Zlína za rok 2017. Z rukou primátora města Zlína Miroslava Adámka ji převzal Josef Ruszelák, kterého na cenu nominovali místní obyvatelé. Z celkem pěti nominovaných odhlasovalo městské zastupitelstvo právě Josefa Ruszeláka. Ocenilo tak jeho celoživotní výtvarnou a ediční činnost a rozsáhlé mnohostranné kulturní aktivity.

Od roku 1994 byla Cena města Zlína udělena 36 ženám a mužům a jedné organizaci. Jejím udílením město vyjadřuje hold zlínským osobnostem, jejichž činnost a profese měla a má výrazný přínos pro obohacení všestranného života našeho města. Zároveň jejich dílo Zlín zviditelnilo, a svým významem často překročilo jak jeho hranice, tak většinou i hranice České republiky. Nejinak je to i u nového držitele této ceny Josefa Ruszeláka.

Jeho rodištěm jsou Nětčice u Kroměříže. Raná dětská léta prožil v Těšnovicích, dnes místní část Kroměříže, kde začal v roce 1944 chodit do školy. V této obci mu bylo před třemi lety uděleno Čestné občanství. Rok po druhé světové válce se Josef Ruszelák s rodiči přestěhoval do baťovského domku na zlínskou Zálešnou, a od té doby tady žije a pracuje. V letech 1953–1957 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Po jejím absolutoriu nastoupil do tehdejšího Divadla pracujících, ve kterém působil celých 35 let jako výtvarník propagace. Upravil stovky divadelních programů a plakátů, je také autorem scénických výprav, zejména k pohádkám a pro Divadélko v klubu.

Po otevření nové divadelní budovy v roce 1967 se v prostorách foyeru i Divadélka v klubu staral o pořádání výstav, kterých bylo na osmdesát. Vedle práce pro divadlo graficky upravoval po tři desetiletí městský Kulturní zpravodaj, několik let vedl večerní kurzy kreslení, spolupracoval s režisérem a výtvarníkem Zdeňkem Rozkopalem na jeho animovaném filmu Ten čas a hlavně na legendární výstavě 20 let československého filmu pro děti a mládež.

V 70.–80. letech navrhoval propagační tiskoviny a plakáty pro Muzeum jihovýchodní Moravy a jako milovník hudby spolupracoval s Filharmonií pracujících Gottwaldov (dnes Filharmonie Bohuslava Martinů). Pro Pragokoncert vytvářel vizuální propagaci mezinárodních hudebních festivalů Talentinum, Intertalent a Pražské jaro. V roce 1989 se jako výtvarník podílel na tvorbě novin zlínského Občanského fóra, později na vzniku informačního sborníku Zlín do kapsy.

Od 90. let spolupracoval s Janáčkovou akademií múzických umění v  Brně, Mahenovou činohrou, ilustroval básnické sbírky pro nakladatelství Blok v Brně, Odeon a Čs. spisovatel v Praze. Bohatá je také jeho ediční činnost, na níž se podílel jako grafik, ilustrátor, fotograf, či redaktor. Jedná se o více než dvě desítky titulů.

Josef Ruszelák odešel v roce 1992  z divadla na „volnou nohu“, aby mohl hlavně  malovat. Je především malíř a grafik, který obdivuje stromy a je fascinován živly. Nejdříve zemí, vodou a vzduchem, koncem 90. let ohněm. Soustavněji začal malovat koncem padesátých let, první grafické listy vznikají v roce 1962. První samostatnou výstavu obrazů a grafiky měl ve Zlíně na jaře 1968. Od té doby uskutečnil na 70 samostatných výstav a zúčastnil se více jak stovky kolektivních u nás i v zahraničí (evropských městech, USA, Kanadě, Brazílii...). Jeho obrazy a grafiky jsou zastoupeny v galeriích ve Zlíně, Brně, Ostravě, Hodoníně, ale také v soukromých sbírkách. Doplňují interiéry institucí a veřejných prostor. Výjimkou není ani budova zlínské radnice. Jeho rozměrný Triptych visí v zasedací síni zlínských radních a jeden z jeho Zlínů v kanceláři primátora.

Josef Ruszelák je laureátem několika významných ocenění, mimo jiné: stříbrné medaile evropského Trienále Praha Graphic 94, Ceny ředitele Městského divadla Zlín 2008, nebo ceny 22. ročníku Grafika roku Praha za počítačovou grafiku v roce 2015. Jeho zatím posledním výrazným počinem je vydání autorské knihy Život je za dveřmi, v níž skloubil autobiografické vyprávění a vzpomínky na přátele s důvtipně pointovanými příběhy, úvahami a glosami na pozadí historických fakt.

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 3662

Další fotografie

foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík foto: Dalibor Michalčík

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '19»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)