skolni-jirovce.jpg

Kdo a proč nechal pokácet jírovce ve Školní ulici

publikováno: 13.3.2018

Zlín - Šest přibližně devadesátiletých jírovců za zastávkou Školní ve Zlíně prohrálo svůj boj s chorobami, dřevokaznými houbami i dlouholetým nedostatkem prostoru pro kvalitní růst kořenového systému a musely být skáceny. Stromům nepomohlo ani dlouholeté odolávání smogu, posypové soli, stavebnímu ruchu a dalším městským faktorům, které zkracovaly jejich životnost. U frekventované zastávky Školní tak nemohla být garantována bezpečnosti lidí. To potvrdilo i několik nezávislých institucí, které se věnují ochraně přírody. Vlastník stromů, jímž je Univerzita Tomáše Bati, následně zajistí náhradní výsadbu v souladu s doporučením Agentury ochrany přírody a krajiny i České inspekce životního prostředí.

„Lidé se kvůli pokácení těchto stromů obracejí na město a žádají vysvětlení. Tyto stromy však nebyly v majetku města. Rádi však veřejnosti poskytneme informace, které k této události máme. Skutečnost je taková, že snahou všech, vlastníka a úřadů, bylo stromy zachránit. Všechny stavební činnosti tomu byly podřízeny. Dokonce jsme ve snaze stromy zachránit upravili projekt rekonstrukce zastávky. Následné prověřování však zjistilo, že kořenový systém není dobře vyvinutý a je tak značně náchylný k poškození, které z minulosti není možné u dřevin vyloučit,“ vysvětlil Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

V posudku ČIŽP se například píše, že stromy jsou z hlediska prostorových nároků kořenů zcela nevhodně omezeny a že sice dokážou zajistit stromům výživu, ale kvůli omezenému prostoru to představuje zároveň i nebezpečí možného budoucího selhání stromů z důvodu nedostačujícího ukotvení. Také Agentura ochrany přírody a krajiny v posudku konstatuje, že ač vypadaly stromy nad povrchem velmi vitálně, značné riziko se skrývá právě pod zemí.

„Z výše uvedených důvodů doporučujeme nahradit posuzované jírovce novou výsadbou v témže místě,“ píše se v posudku AOPK. Jako náhradní výsadbu doporučuje AOPK použít kvalitní vzrostlé sazenice domácích druhů, které by vhodně doplňovaly charakter lokality. „Vzhledem ke stavebním úpravám a frekventované lokalitě, a taktéž s ohledem na vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a závěry České inspekce životního prostředí, vyhodnotil orgán ochrany přírody situaci tak, že setrvání 6 ks jírovců je na dané lokalitě rizikové, nelze vyloučit možné poškození dřevin, v důsledku čehož hrozí riziko statického selhání, a proto povolil jejich kácení s náhradní výsadbou v daném místě,“ konstatovala Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 2777


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)