meteostanice.jpg

Ke spolehlivosti MHD v zimě by mohla přispět nová meteostanice

publikováno: 30.11.2018

Zlín - Automatická měřicí meteorologická stanice byla v minulých dnech instalována na sloupu trolejového vedení v Okružní ulici na sídlišti Jižní Svahy, poblíž zastávky Česká. Umožní detailnější sledování vývoje počasí i jeho předpovídání v kritickém stoupání ulice, kde v minulosti docházelo v zimním období častěji k závadám ve sjízdnosti.

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice pořídila automatickou meteostanici pro lokalitu Jižní Svahy-Okružní ulice za téměř 700 tisíc korun. „Rozhodli jsme se zakoupit a připojit novou meteostanici do rozsáhlé celostátní sítě těchto zařízení, aby měli dispečeři zimní údržby silnic další nástroj k přesnému sledování povětrnostní situace a mohli rychleji a účinněji zasáhnout v případě, že bude hrozit nesjízdnost komunikace. Pro DSZO má sjízdnost Okružní ulice mezi zastávkou Česká a točnou Kocanda poměrně zásadní význam. Neprůjezdnost tohoto úseku z důvodu hustého sněžení či vzniku náledí už v minulosti způsobila několik rozsáhlých výpadků trolejbusové dopravy pro celé sídliště Jižní Svahy,“ uvedl jednatel DSZO Josef Novák.

Jak již bylo v minulých dnech zveřejněno v tiskové zprávě Magistrátu města Zlína, automatická meteorologická stanice byla současně instalována také na točně autobusů v Jaroslavicích, což je další v zimě problémová kopcová lokalita v síti MHD. Pořídily ji Technické služby Zlín. Kamery těchto meteostanic umožňují v reálném čase sledovat stav komunikace, jejich čidla monitorují v pětiminutovém intervalu teplotu vozovky, intenzitu srážek, teplotu vzduchu a vlhkost. Veškerá data budou součástí silničního meteorologického informačního systému METIS. Hodinově aktualizovaná předpověď stavu povrchu vozovky bude k dispozici s přesností na 1 kilometr.

Třetí meteostanici na území Zlína provozuje Ředitelství silnic a dálnic v Malenovicích u silnice I/49. Data ze všech tří meteostanic budou prostřednictvím systému METIS k dispozici dispečerům zimní údržby silnic Technických služeb Zlín (TSZ zodpovídá za zimní údržbu místních komunikací) i Správy a údržby silnic Zlínska (pro krajské a státní silnice). Do systému budou moci nyní nahlížet i dispečeři DSZO, aby měli přehled o aktuální situaci v problémových lokalitách a mohli při vzniku kalamitních stavů například včas odklonit vozidla MHD na náhradní či zkrácené trasy a zveřejnit na zastávkových panelech informace pro cestující.

METIS je národní platformou pro sdílení dat ze silničních meteostanic v Česku. Přístup k datům ostatních meteostanic je volný za předpokladu, že subjekt do systému taktéž bezúplatně poskytuje data z minimálně jedné standardní silniční meteostanice.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1128


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '19»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)