Knihovna získala certifikát Handicap Friendly

Knihovna získala certifikát Handicap Friendly

publikováno: 2.6.2021

Zlín – Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně splnila podmínky pro získání certifikátu Handicap Friendly pro osoby se zrakovým postižením. Jejich dodržení posuzovala odborná komise podle Standardu Handicap Friendly vypracovaného odborníky z jednotlivých oborů a knihovníky ze sekce Bezbariérové knihovny. Ta spadá pod Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Komise vyhodnotila zlínskou knihovnu jako instituci, která v maximální míře usnadňuje v ústřední knihovně přístupnost skupině uživatelů se zrakovým postižením.

Zvukovou knihovnu pro nevidomé začala budovat ve Zlíně tehdy ještě okresní knihovna v roce 1995. Při získávání fondu pro tuto kategorii uživatelů navázala spolupráci s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana v Praze, odkud začala pravidelně nakupovat magnetofonové kazety, později CD a MP3 s mluveným slovem, a to krásnou i naučnou literaturu, pro děti i pro dospělé. V posledních šesti letech byl nákup zvukových dokumentů z knihovny K. E. Macana podpořen dotací Ministerstva kultury ČR v projektu Knihovna 21. století.

Fond zvukové knihovny je od roku 2018 obohacen o filmy s audio popisem a také kolekci časopisů na CD, které vydává Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Pro uživatele jsou v ústřední knihovně k dispozici dvě čtecí lupy pro slabozraké, časopisy pro nevidomé, součástí knihovního fondu je příslušná odborná literatura.

„Samozřejmostí je individuální a plně profesionální přístup při jednání s nevidomými a slabozrakými uživateli knihovny, adresné zasílání novinek zvukové knihovny, pozvánky na akce, informace o nových službách apod. Pro handicapované obyvatele Zlína zajišťujeme dodávání dokumentů až domů, uživatelé mimo Zlín mohou využít zaslání dokumentů prostřednictvím Slepecké zásilky České pošty,“ uvedla ke službám pro zrakově handicapované uživatele vedoucí služeb Dagmar Marušáková.

Knihovna spolupracuje se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR a zapojuje se každoročně k akci Dny umění nevidomých na Moravě. Zrakově handicapovaným uživatelům se speciálně věnuje knihovník-asistent Petra Janošová, která je členkou sekce Bezbariérové knihovny Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Také ostatní pracovníci knihovny jsou pravidelně školeni pro poskytování služeb uživatelům jak se zrakovým postižením, tak i s jinými specifickými potřebami.

 „Získání certifikátu a možnost mít na dveřích knihovny vylepené logo Handicap Friendly je významným ukazatelem knihovny, že naplňuje své poslání být přístupná všem bez rozdílu dle knihovního zákona. Je ukázkou dobré praxe a ochoty vyvinout nemalé úsilí, abychom splnili přísné podmínky, které ovšem zaručují poskytování služeb v té nejvyšší kvalitě. Zároveň je to pro nás také velký závazek do budoucna,“ doplnil ředitel knihovny Jan Kaňka.

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 449


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červen '21»
PÚSČPSN
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)