Magda Pospíšilová
Odbor životního prostředí a zemědělství
Magistrát města Zlína
Zarámí 4421, 761 40 Zlín
tel. 577 630 951
e-mail: magdapospisilova@zlin.eu
V Magazínu města Zlína jsme vám představili střediska ekologické výchovy, tzv. ekocentra, jako místa, která nás obohacují především o zážitky z přírody a její ochrany. Připomeňme si ZOO a zámek Zlín-Lešná, p.o., kde si jako zlíňané nejednou zajdeme odpočinout a naše děti navštíví velmi zajímavé exkurze a výukové programy ve školní docházce. Útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě, p. o. díky pravidelně pořádaným akcím pro veřejnost a možnosti volného vstupu do objektu umožní občanům neopakovatelné setkání s domácími mazlíčky, Dům dětí a mládeže ASTRA, p. o. – Centrum ekologické výchovy je vyhledávaná " oáza" nejen velkého sídliště Jižní Svahy, kterou navštěvují převážně školy a rodiny s dětmi. Zásluhu na rozvoji ekologických a enviromentálních aktivit ve městě Zlíně má také Ekocentrum Čtyřlístek, o.s.
Pojďme si připomenout a přiblížit další zajímavá místa, "ekocentra" v našem městě.
K nim bezesporu patří Ekodomy na jižním Chlumu. Šiřitelem moderního bydlení je občanské sdružení Zelené bydlení, které svou činností dokazuje, že životní úroveň lze zvyšovat i bez nároku na vyšší spotřebu energie, pitné vody a dalších přírodních zdrojů. Sdružení pořádá školení, přednášky, workshopy, odborné exkurze, poskytuje ekologické poradenství a je iniciátorem zajímavých osvětových akcí o výstavbě objektů přírodní architektury a dalších systémů, zmírňujících negativní dopady bydlení na přírodu a krajinu.
Biofarma Vránovi - Samota Juré celoročně nabízí ubytování v apartmánech, dále výchovné programy pro děti. Farma leží nad Zlínem, na kopci Juré. Chutné občerstvení je připraveno převážně z biopotravin vyrobených na farmě, po domluvě se návštěvníci mohou projet na koních, rybařit (2 km) a své úlovky si připravit v peci či na rožni nebo si vyjít do lesa houbařit.
Dalším místem, kde cíleně ve městě probíhá environmentální výchova, je areál Technických služeb Zlín, s.r.o. v Loukách Zájemci si mohou objednat odbornou exkurzi na třídírně odpadů, mohou si prohlédnout skládku Suchý důl, fotovoltaickou elektrárnu nebo biofermentor na zpracovaní bioodpadu .
Ke konci roku 2008 podepsalo statutární město Zlín "Prohlášení o spolupráci" města Zlína s občanským sdružením Líska. Podepsáním město podpořilo rozvíjení aktivit environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v rámci Zlínského kraje a potvrdilo spolupráci s nositeli a partnery projektu "Rozvoj sítě environmentálních, vzdělávacích, poradenských a informačních center ve Zlínském kraji" (05/2009 - 04/2011).
Hlavním cílem projektu je zvýšení informovanosti občanů Zlínského kraje o životním prostředí a posílení aktivní účasti veřejnosti na jeho ochraně prostřednictvím kvalitního environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství, které v různých formách snadno dostupných široké veřejnosti realizuje profesionální síť vzdělávacích, poradenských a informačních center.