Lidmilovu louku vyplnily bylinky

Lidmilova louka voní bylinkami

publikováno: 15.7.2021

Zlín – Dalším nápaditým počinem Odboru městské zeleně je nově zrealizovaná bylinková zahrada na tzv. Lidmilově louce. Zahradníci odboru tady do šesti vyvýšených záhonů vysadili kombinaci bylinek a letniček, které doplnili rajčaty, převislými jahodami a okrasným zelím. Mezi bylinkami je zastoupena například bazalka, máta, fenykl, artyčok, rozmarýn, kari, řimbaba nebo meduňka, z letniček pak oči kolemjdoucích potěší slunečnice, krásenka, sporýš, astra, statice či převislý dvouzubec.

„Budeme rádi, když bude takto zútulněný prostor sloužit a vonět obyvatelům a potěší nás, pokud si utrhnou jahodu či snítku máty. Ovšem jinak věříme, že tam všechny byliny a květiny nechají, aby byly inspirací a dělaly radost všem,“ uvedla zahradní architektka Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína Zuzana Hegmonová.

Tato kreativní a promyšlená realizace není ojedinělá. Nápadité a praktické výsadby jsou vidět na každém kroku. Ať už se to týká velkých zlínských parků nebo menších udržovaných zelených ploch. Za zmínku určitě stojí například experimentální realizace v ulici Trávník. Tam se na ploše „štěrkového záhonu s vysokým stupněm autoregulace“, vysadily vybrané trvalky, méně vázané na údržbu a odolné vůči extrémnímu prostředí města. Nápaditým a obyvateli obdivovaným prvkem je v ulici Podlesí umístěná konstrukce květinové výzdoby v podobě stromu. Tu v průběhu roku zdobí proměnlivá výsadba na základě ročních období. Z novějších akcí se povedl zrekonstruovat, a cibulovinami a výsevem zplaněných druhů květin zatraktivnit, ostrůvek na hlavním tahu ulice K Pasekám. Rekonstrukcí prošla i louka v Prštném, v ulici K. Světlé – Jiráskova. Na rozloze 1 000 m2 je na ní nově vyseta směs obsahující složku bylinnou, travní i příměs letniček.

Bohaté a husté kvetení lilií v barevných odstínech je od loňského roku k vidění před kostelem v centru Zlína a podél třídy T. Bati. Po nebývalém ohlasu ze strany veřejnosti byly letos o liliové louky obohaceny další dvě lokality.

„Letos budou lilie těšit i obyvatele Malenovic a Jižních Svahů. Do budoucna chceme vyset na některých místech i kopretinovou luční směs a vytvořit tak prostředí pro včely a motýly,“ představil další plány náměstek pro oblast městské zeleně, Bedřich Landsfeld.

Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína nadále pokračuje ve výsevech různých druhů letničkových směsí a to již na více než 20 lokalitách. V součtu to činí přes 2 000 m2 rozkvetlých ploch.

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 1686

Další fotografie

Odbor městské zeleně založil bylinkovou louku Kolemjdoucí lákají bylinky ve vyvýšených nádobách Jedna z liliových luk ve Zlíně je na tř. T. Bati

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '21»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)